«Որտեղ ավարտվում է Արենի 1 քարայրը, սկսում է Ներքին Գոդեձորը»
Այսօր ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն Պավել Ավետիսյանը, խոսելով Սյունիքի մարզի Նեքին Գոդեձոր հնավայրի պեղումների շուրջ, լրագրողներին հայտնեց, որ հնավայրից հայտնաբերվել են զմուռսներ:
Բանխոսն ընդգծեց, որ առաջին անգամ Հայկական լեռնաշխարհի այս հատվածներում` Արաքսից հյուսիս ընկած տարածքներում, հայտնաբերվել են զմուռսներ, որը նշանակում էր, որ մարդը արդեն կնքում էր ինչ-որ մի բան, այն է ` փաստում էր իր սեփականությունը:
Պ. Ավետիսյանը հիշեցրեց, որ խոսքը գնում է Ք. ա. 3 600- 3 400-ական թվականների շրջանի մասին և հավելեց, որ մինչ այդ Հայկական լեռնաշխարհի այդ հատվածում այդ ժամանակահատվածի մասին վկայող որևէ հնավայր չէր պեղվել:
«Այս հնավայրը գալիս է լրացնելու մի հսկայական ժամանակաշրջան` պղնձե քարի դարի ավարտական փուլի հատվածը»,- շեշտեց Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրենը և, զուգահեռներ անցկացնելով Վայոց ձորի մարզի Արենիի քարայրի հնավայրի հետ, շեշտեց, որ այդ հուշարձանի վերին շերտերը նույնպես վերաբերում են պղնձեքարեդարյան ժամանակներին:
«Այնտեղ, որտեղ ավարտվում է Արենի 1 քարայրը, սկսում է Ներքին Գոդեձորը»,- հաղորդեց բանախոսը և փաստեց` այդ երկու հուշարձանների օգնությամբ մենք շարունակական մեկ պատկեր ենք ստանում 5-րդ հազարամյակի վերջից մինչև 4-րդ հազարամյակի կեսն ընկած ժամանակահատվածի համար:

Археолог: Там где заканчивается пещера Арени, начинается Годедзор
Директор Института археологии и этнографии Национальной академии наук Армении Павел Аветисян, представляя сегодня журналистам результаты раскопок в местечке Годедзор близ села Ангехакот Сюникской области, особо выделил найденные сургучи.
П.Аветисян подчеркнул, что обнаруженные на территории Армянского нагорья севернее Аракса сургучи свидетельствуют о том, что уже в те времена человек заключал какие-то сделки, закрепляя свою собственность.
По словам П.Аветисяна, речь идет о периоде времени 3 600-3 400 гг. до н. э.
«Это древнее поселение восполняет наше представление об огромном периоде, заключительном этапе бронзового века», - отметил директор Института археологии и этнографии.
Проводя параллели между древним поселением Арени в области Вайоц Дзор и местечком Годедзор, П.Асатрян отметил, что верхние слои этого археологического памятника также относятся к периоду «медно-каменного века» – энеолита.
«Там, где заканчивается первая пещера Арени, начинается Годедзор», - сообщил П.Аветисян. Археолог констатировал, что с помощью этих двух древних поселений мы получаем одну целостную, последовательную картину периода времени, относящегося к эпохе энеолита, а именно конца V – середины IV тысячелетия до нашей эры.