«ԳեոՊրոՄայնինգ»-ը ընդլայնում է իր գործունեությունը
«ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունների խմբի «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ» ընկերությունը, որը Հայաստանում շահագործում է Սոթքի ոսկու հանքավայրը և Արարատի ոսկու վերամշակման գործարանը, նախատեսում է ընդլայնել իր գործունեությունը:
Ինչպես այսօր լրագորղներին տեղեկացրեց «ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունների նախագահ Ռոման Խուդոլիյը, նախատեսվում է 200 մլն դոլար ներդրում կատարել, որի արդյունքում էապես կմեծացվի Սոթքի ոսկու հանքավայրի շահագործման մակերեսը և կներդրվեն նոր տեխնոլոգիաներ: Նշենք, որ արդեն ձեռք են բերվել 45 տոննա հզորությամբ 10 ինքնաթափեր, մի քանի բուլդոզերներ, բեռնիչներ և հորատող մեքենա:
Սոթքի հանքավայրում սկսել է աշխատել նաև Հայաստանում հանքարդյունաբերության պատմության մեջ առաջին ամերիկյան հիդրավլիկ էքսկավատորը: Մինչև տարեվերջ ընկերության տեխնիկական զինանոցը կրկին կհամալրվի:
Արարատի ոսկու արդյունահանման ֆաբրիկայում ներդրվելու է ալբիոն ինովացիոն տեխնոլոգիա, որի նախագծման աշխատանքներն արդեն սկսվել են: Կատարվում է նաև Արարատի վերակառուցման նախագծի տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը:
«Հանքավայրն այստեղ շատ բարդ է, հանքաքարը` շատ ամուր: Արարատում ոսկու վերամշակման տեխնոլոգիան հնացած է, հարկավոր է նոր տեխնոլոգիա: 2009-ին սկսել ենք աշխատանքները, երկու միջազգային կազմակերպությունների հետ պայմանագիր ենք կնքել և ձեռք բերել աշխարհում նորագույն տեխնոլոգիան` ալբիոնը, որը թույլ կտա մշակել այստեղ եղած բոլոր տեսակի հանքաքարերը»,- ասաց Ռ. Խուդոլիյը:
Նա տեղեկացրեց նաև, որ շուտով բացի հանքաքարի բաց արդյունահանումից` իրականացվելու է նաև փակ արդյունահանում:
Խոսելով արդյունահանվող ոսկու ծավալների մասին` նա նշեց, որ այս տարի այն կկազմի 25 հազար ունցիա ոսկի. «Ծրագրում ենք ալբիոնի անցումից հետո ոսկին հասցնել 150 հազար ունցիայի»:
Ինչպես Aysor-ին հայտնեց հանքավայրի աշխատակիցներից մեկը, հանքավայրում աշխատում է շուրջ 350-400 բանվոր, նրանց աշխատավարձը կազմում է 100 հազար դրամ և ավելի: Aysor-ի այն հարցին, թե 1 տոննա հանքաքարից որքա՞ն ոսկի է ստացվում, նա պատասխանեց, որ նվազագույնը` Սոթքի հանքավայրից` կորզվում է 2.16 գրամ ոսկի:

«GeoProMining» расширяет свою деятельность
Компания «GeoProMining», входящая в структуру GPM GOLD и занимающаяся в Армении разработкой Сотского золотоносного месторождения, предусматривает расширение своей деятельности. Об этом сообщил сегодня журналистам президент компании «GeoProMining» Роман Худолий.
По его словам, предусмотрено осуществление инвестиций в размере 200 млн. долларов, в результате чего существенно увеличится площадь разработки Сотского месторождения, будут внедрены новые технологии. Отметим, что уже приобретены 10 самосвалов мощностью 45 тонн, несколько бульдозеров, погрузчиков и бурильных машин. На сотском месторождении начал работать и первый в истории Армении американский гидравлический экскаватор. До конца года техническая база компании будет снова обновлена.
Как отметил В.Худолий, на Араратской золотодобывающей фабрике также будет внедрена инновационная технология, работы по проектированию которой уже начались. Осуществляются также технико-экономическое обоснование проекта по реконструкции фабрики.
«Технология переработки золота на Араратской фабрике безнадежно устарела, необходимы новые технологии. Мы начали работы в 2009 году, заключили договора с двумя международными организациями и приобрели новейшую технологию – Альбион, которая позволяет перерабатывать все виды добываемых здесь пород», - сказал В.Худолий.
Касаясь объемов добычи золота, В.Худолий отметил, что в нынешнем году они составят 25 тысяч унций золота. «Мы планируем после перехода к новой технологии довести объемы добычи золота до 150 тысяч унций», - сообщил он.
На месторождении работают 350-400 рабочих, их заработная плата составляет 100 тысяч драмов и более. На вопрос корреспондента Aysor , какое количество золота получается из одной тонны добытой руды, один из работников ответил, что как минимум 2.16 граммов золота. Отметим, что минимальное количество, при котором эксплуатация месторождения рентабельна – 0.8 граммов.