Ծիծեռնակաբերդում պատարագ է և բողոքի ցույց
1915 թ.-ի Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում` Ծիծեռնակաբերդում բազմահազարանոց հանրահավաք է` ընդդեմ Վանի Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ տաճարի շուրջ թուրքական կառավարության կողմից ձեռնարկվող քարոզչական գործողությունների:
Ցույցի մասնակիցները` հիմնականում երիտասարդությունը,  բողոք են արտահայտում ընդդեմ թուրքական իշխանությունների ձեռնարկած «շոուի», միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրելով այն փաստի վրա, որ Թուրքիան նախաձեռնել է պատարագ հայկական եկեղեցում` թույլ չտալով տեղադրել խաչը: Ըստ բողոքի ակցիայի մասնակիցների` թուրքական իշխանությունները փորձում են հաճոյանալ եվրոպական երկրների առջև, ցույց տալով, իբր տոլերանտ վերաբերմունք են ցուցաբերում ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ, սակայն իրականում փորձում են քաղաքական դիվիդենտներ ստանալ:
Այս պահին ընթանում է Սբ. պատարագ` 1915 թ.-ին Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Նշենք, որ Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցին, որը վերանորոգվել էր 2007թ. և գործում է որպես թանգարան, այսօր բացվում է կրոնական արարողությունների համար՝ Վանի նահանգապետի և Հայ առաքելական եկեղեցու Պոլսի պատրիարքարանի նախաձեռնությամբ: Երկարատև գործընթացից հետո թուրքական կառավարության թույլտվությամբ` այսուհետև հայկական այդ եկեղեցում տարեկան մեկ անգամ կրոնական արարողություն է կատարվելու:
Թուրքական կողմը մինչ այդ վստահեցնում էր, որ եկեղեցու գմբեթին խաչ է տեղադրվելու, սակայն դրժեց խոստումը` հայտարարելով, թե խաչի տեղադրումը «կարող է վնասել եկեղեցու գմբեթը»:
Նկատի առնելով խաչի տեղադրման վերաբերյալ կատարված հավաստիացումների դրժումը, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը, որն ընդառաջ Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարքության խնդրանքին, սրբազան Պատարագին մասնակցություն պիտի ցուցաբերեր երկու ներկայացուցիչներով, առկախել է մասնակցությունը Սուրբ Խաչ եկեղեցում մատուցվող պատարագի արարողությանը։

В Цицернакаберде проходит акция протеста
У мемориала памяти жертв Геноцида армян 1915 года в Цицернакаберде проходит многотысячная акция протеста против пропагандистских действий турецкого правительства вокруг церкви Сурб Хач на остове Ахтамар Вана (Западная Армения, ныне территория Турции).
Участники акции, в большинстве молодежь, выражают протест против организованного турецким правительством «шоу», привлекая внимание международного сообщества к тому факту, что Турция инициировала проведение литургии в армянской церкви, так и не позволив установить крест на ее куполе.
По словам участников акции протеста, турецкие власти пытаются продемонстрировать перед европейскими странами якобы свое толерантное отношение к национальным меньшинствам, однако в действительности они просто хотят заработать политические дивиденды.
Отметим, что сегодня в Цицернакаберде была проведена Святая литургия в память о жертвах Геноцида армян 1915 года.
Напомним, что церковь Сурб Хач на острове Ахтамар, которая была восстановлена в 2007 году и действует как музей, сегодня открывается для церковного мероприятия по инициативе губернатора Ванна и предводителя Константинопольской епархии Армянской Апостольской Церкви. После длительного процесса, согласно разрешению турецких властей, в этой армянской церкви впредь один раз в год будет проводиться религиозная церемония.
Турецкая сторона до этого заверяла, что на куполе церкви будет установлен крест, однако не сдержала обещания, заявив, что «установка креста может насести вред куполу церкви».
Принимая во внимание нарушение прежних заверений относительно установки креста, Первопрестольный Святой Эчмиадзин, который идя навстречу просьбе Константинопольской епархии ААЦ, должен был направить для участия в Святой литургии двух своих представителей, отказался от участия в церемонии проведения литургии в церкви Сурб Хач.