«Ոչ մի ուժ չի կարող մեզ օտարել մեր մշակութային ժառանգությունից»
«Այսօր Հայաստանի երկու տարբեր հատվածներում պատարագ է մատուցվում, մեկը` թուրքական կառավարության կողմից կատարվող ձեռնածություն է հայկական ճարտարապետության գոհար Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում, իսկ երկրորդը տեղի է ունենում այստեղ` Ծիծեռնակաբերդում: Սա հանրահավաք է ու նաև հոգեհանգիստ»,- 1915-ին Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի մոտ դեռևս ընթացող հանրահավաքի ու մատուցվող պատարագի մասին ասաց ԳԱԱ Ցեղասպանության ինստիտուտ-թանգարանի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Հիշեցնենք, որ այս պահին հուշահամալիր մոտ անցկացվում է հանրահավաք, որի շրջանակում մատուցվեց նաև պատարագ: Հանրահավաքի մասնակիցներն իրենց բողոքն են արտահայտում թուրքական իշխանությունների` Սուրբ Խաչ եկեղեցու գմբեթին խաչը չտեղադրելու և եկեղեցին որպես քարոզչության միջոց օգտագործելու դեմ:
«Ամոթ, ամոթ» վանկարկում են մասնակիցներն ու ծաղիկներ դնում անմեղ զոհերի հիշտակը հավերժացնող անմար կրակի շուրջ:
«Ես պատահական չասացի Հայաստանի տարբեր հատվածներ, մենք մեր հայրենիքը չենք տարբերակում մասերի, դա օտարների խնդիրն է, որ չի հասկանում, թե ինչու ենք բողոքում ու պահանջում: Օտարի խնդիրը մեծ է, քանի որ նա չի պատկերացնում, որ միջազգային պարտավորություններ ունի, որոնք ասում են, որ Թուրքիան պետք է հարգի քրիստոնյաների մշակութային արժեքներն իր տարածքում և տա այն ժողովրդին ու համայնքին, որին պատկանում է: Սակայն այսօր Թուրքիան հայկական մշակութային ժառանգությունը վերածում է քարոզչական միջոցի»,- ասել է Դեմոյանը:
Նրա խոսքով, դա երբևէ ընդունելի չի լինի հայ ժողովրդի համար, և բողոքի այդ ակցիան միաժամանկ ուղերձ է թե թուրք հասարակությանն ու իշխանություններին, և թե միջազգային հանրությանը:
«Ոչ մի ուժ չի կարող մեզ օտարել մեր մշակութային ժառանգությունից»,- ասել է Դեմոյանը, ապա ավելացրել, որ այսպիսով հայ ժողովուրդն արժանավայել ձևով իր պահանջն է ներկայացնում միջազգային հանրությանը:

“No force can separate us from our cultural heritage”
Today, in two different parts of Armenia a liturgy is served, one is served by the Turkish government to juggle the pearl of the Armenian architecture Aghtamar Surb Khach (Holy Cross) Church, and the second is taking place here in Tsitsernakaberd. This is a protest and a liturgy in the same time," Hayk Demoyan Director of NAS Genocide Institute-Museum said about the rally which still is going on at the Memorial of Armenian Genocide realized in 1915, by the Ottoman Turkey.
At this moment a rally is held near the memorial where also a liturgy was served. The participants of the rally express their complaint against the Turkish authorities, for not installing a cross on the Holy Cross Church dome as well as for using the church as a means of propaganda.
"Shame, shame," were shouting the participants and putting flowers around the eternal fire eternalizing the memory of the innocent victims.
"It is not randomly that I said in different parts of Armenia, we do not divide our homeland into parts, it is the problem of the foreigners, who do not understand why we are protesting and what we demand. The problem of the foreigner is big, because he does not imagine that he has international obligations which say that Turkey must respect the cultural values of Christians which are on his territory and give it to the people and the community, which it belongs to. Nevertheless, today Turkey is turning the cultural heritage into a propaganda tool," Demoyan said.
According to him, it will never be acceptable for the Armenian people, and this protest action is an address to both the Turkish public and the Turkish authorities and the international community at the same time.
"No force can separate us from our cultural heritage," Demoyan said, then added that thus the Armenian people present their demands to the international community.