Շնորհանդես. «Ակնարկ Ստամբուլի հայ համայնքի պատմության»
Ստամբուլի հայ համայնքը մեր օրեր է հասել` պատմական լուրջ ճանապարհ անցնելով, մեծ զրկանքներ և լուրջ կորուստներ ունենալով: «Ակնարկ Ստամբուլի հայ համայնքի պատմության» վերնագրով հեղինակած գիրքն այսօր լրագրողներին ներկայացրեց գրքի հեղինակ թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
Նա նշեց, որ գրքում օգտագործել է տեղեկատվություն ինչպես հայկական և թուրքական աղբյուրներից, այնպես էլ` իր անձնական ուսումնասիրությունները և դիտարկումները:
Մելքոնյանի խոսքով, գրքում մասնավորապես շեշտը դրված է թուրքական պետական քաղաքակության վերաբերոմունքն ազգային փոքրամասնությունների և մասնավորապես հայերի վրա:
«Թուրքիայի Հանրապետության ձևավորման տարիներին գործել է 47 հայկական դպրոց, 1970-ականներին` 32, իսկ այժմ այնտեղ գործում է ընդամենը 16 դպրոց, որտեղ սովորում է 3000 աշակերտ»,- ասաց թուրքագետը և ավելացրեց, որ այսօր ընդամենը 18 տոկոսն է հայկական համայնքում հայերեն է կիրառում, իսկ 19-24 տարեկան երիտասարդների 92 տոկոսն ընդհանրապես թուրքախոս է:
Ըստ գրքի, Ռ. Մելքոնյանը նշեց, որ հայ համայնքում խառնամասնությունների խնդիրը ցավոտ է, և այսօր դրանց թիվը հասնում է 40 տոկոսի, որը կտրուկ աճ է:
Թուրքագետը նշեց, որ համաձայն իր ուսումնասիրությունների, պոլսահայությունը 3 խմբի է բաժանված. առաջին խումբը, ըստ Մելքոնյանի, անտարբեր է ազգային, համայնքային, կրոնական խնդիրներին և նրանց ներկայությունը համայնքում սիմվոլիկ է. «Երկրորդ խումբը համակերպվող խումբն է, որ տասնամյակներ շարունակ համակերպվել և համակերպվում է թուրքական իշխանությունների տարած հալածանքներին, ոտնձգություններին և վերջին` երրորդ խումբը, շատ փոքր է, որն ամենաակտիվ խումբն է. երիտասարդներ են, ովքեր ըմբոստ են և ցանկանում են ազգային, կրոնական համայնքային փոփոխություններ, սակայն նրանք ունեն քաղաքական ձախակողմյան կողմնորոշում և պայքարում են ավելի շատ ոչ թե նրա համար, որ հայ են, այլ մարդկության իրավահավասարության համար»:
«Ակնարկ Ստամբուլի հայ համայնքի պատմության» գրքում անդրադարձ կա նաև հայոց պատրիարքությանը, Ստամբուլի հայ համայնքի փոխադարձ ընկալմանը, հայ համայնքի մամուլին, մշակույթին, գրականությանը, սպորտին, համայնքի տնտեսական կյանքին և այլն:
Նշենք, որ Ստամբուլի հայ համայնքի կյանքը, արդի վիճակը ուսումնասիրություններ իրականցնելու համար ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունը 1 մլն դրամաշնորհ է տրամադրել, իսկ գիրքը տպագրվել է 500 օրինակով:

«Очерк об истории армянской общины Стамбула» – презентация книги
Армянской общине Стамбула пришлось пройти долгий исторический путь и понести серьезные потери и лишения, прежде чем достичь наших дней, заявил сегодня в ходе презентации книги «Очерк об истории армянской общины Стамбула» тюрколог Рубен Мелконян.
Тюрколог отметил, что в книге использованы материалы как из армянских и турецких источников, так и его личные наблюдения и исследования. По словам Р.Мелконяна, основное внимание в книге уделяется турецкой государственной политике в отношении к национальным меньшинствам и, в частности, к армянам.
«В годы формирования Турецкой республики, в стране действовало 47 армянских школ, в 1970-ые годы – 32, а сегодня есть только 16 школ, в которых учатся 3000 школьников», - сказал тюрколог. Р.Мелконян отметил, что в настоящее время армянский язык в общине используют лишь 18%, а 92% 19-24-летней молодежи вообще говорят на турецком языке.
Тюрколог подчеркнул, что вопрос смешанных браков в армянской общине довольно актуален и болезнен, их число резко увеличилось, достигнув 40%.
Р.Мелконян отметил, что согласно его исследованиям, армяне Турции разделены на три группы. Первая – по словам Р.Мелконяна, безразлична к национальным, религиозным и общинным проблемам и их присутствие в общине – чисто символическое. «Вторая группа – это те, кто приспосабливается, они на протяжении десятилетий привыкли к преследованиям и посягательствам турецкого правительства. А третья группа – очень маленькая, она самая активная: это молодежь, которая протестует и стремится к национальным, религиозным изменениям, однако они придерживаются левых политических взглядов и больше борются за установление равноправия людей, а не потому, что армяне», - отметил Р.Мелконян.
В книге «Очерк об истории армянской общины Стамбула» автор обращается также к проблемам Константинопольской епархии ААЦ, СМИ армянской общины, политической, экономической, культурной, спортивной сферам жизни общины.
Отметим, что для изучения современной ситуации и жизни армянской общины и в Стамбуле министерство по вопросам Диаспоры предоставило грант в размере 1 млн. драмов. Книга «Очерк об истории армянской общины Стамбула» издана в 500 экземплярах.