Ռուս վերլուծաբան. «49 տարին օպտիմալ ժամկետ է»
«Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի ներկայության ժամկետը 49 տարով երկարաձգվել է: Ինչու՞ հենց 49»,- Հայաստանում հարցրել են ռուս քաղաքական վերլուծաբան Մ. Գանապոլսկուն:
«Իսկ ինչու՞ ոչ 49 տարով, ի՞նչ էիք ուզում դուք՝ հարյու՞ր տարի…Դա օպտիմալ ժամկետ է, եթե ներկայության ժամկետը երկարացվեր 5 տարով, ապա Ադրբեջանը կարող էր մտածել, որ Ռուսաստանը 5 տարուց հեռանալու է, եթե երկարացվեր 100 տարով, ապա կմտածեր, որ մնում է հավերժ: 49 տարին երկար ժամկետ է, բայց այստեղ քաղաքական մեսիջ կա: Ռուսաստանի համար դժվար է, նա ցանկանում է բարեկամական հարաբերություններ ունենալ տարածաշրջանի բոլոր երկրների հետ», ասել է Գանապոլսկին՝ ավելացնելով, որ թեպետ Ռուսաստանը չի բարձրաձայնում, որ Ադրբեջանը մեղավոր կողմ է, ու այդ առումով ճիշտ է վարվում, սակայն, չհանդիսանալով հակամարտության կողմ, Ռուսաստանը նշում է, որ բարդ դրություն է և հարկավոր է խաղաղություն հաստատել:

Российский обозреватель: 49 лет – оптимальный срок
«Срок пребывания российской военной базы в Армении продлен на 49 лет. Почему именно на 49 лет?» - такой вопрос был задан российскому политическому обозревателю Матвею Ганопольскому, который находится в Ереване для участия в научно-практической конференции по теме «Проблемы безопасности и информационного сотрудничества на Южном Кавказе».
«А почему не на 49 лет? А вы что хотели на сто лет… Это оптимальный срок, если бы срок пребывания был продлен на 5 лет, то Азербайджан мог подумать, что Россия через 5 лет уйдет, если бы срок пребывания был продлен на 100 лет, то подумал бы, что она останется навечно. 49 лет – долгий срок, однако здесь есть политический месседж. России трудно, она хочет иметь дружественные отношения со всеми странами региона», - отметил М.Ганопольский.
Политический обозреватель отметил, что несмотря на то, что Россия не говорит о том, что Азербайджан виновная сторона, и в этом плане правильно поступает, однако, не являясь стороной конфликта, Россия заявляет, что ситуация сложная и необходимо установить мир.