Մեդվեդևը պարգևատրել է «Պատվի գործ» կազմակերպության նախագահին
Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի հրամանագրով «Պատվի գործ» հայ-ռուսական բարեգործական կազմակերպության համանախագահ Անդրանիկ Նիկողոսյանը պարգևատրվել է Բարեկամության շքանշանով: Ինչպես նշված է հրամանագրում, շքանշանն Ա. Նիկողոսյանին շնորհված է «Ռուսաստանի հետ մշակութային կապերի, ինչպես նաև արտերկրում ռուսաց լեզվի և ռուսական մշակույթի տարածման գործում ներդրած մեծ ավանդի համար»: Այս մասին հայտնեց Պատվի գործ» հայ-ռուսական բարեգործական կազմակերպության մամուլի կենտրոնի ղեկավարը:
Հիշեցնենք, որ Համահայկական միջազգային երիտասարդական կենտրոնի նախագահ Ա. Նիկողոսյանը նշանակվեց Գյումրիում Պատվո Բլրի բարեկարգման հարցերով հանձնաժողովի նախագահ անցյալ տարվա վերջին: Պատվո Բլուրը զինվորական գերեզմանատուն է, որտեղ հողին են հանձնված 19-րդ դարի ռուս-թուրքական պատերազմներում Կարս քաղաքի գրավման ընթացքում զոհված ռուս սպաների աճյունները:
Խորհրդային տարիներին Պատվո Բլուրը հավասարեցվեց հողին, և միայն 2009-ին Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոյի նախաձեռնությամբ որոշում ընդունվեց այն վերականգնելու մասին: Վերականգնման աշխատանքները համակարգելու նպատակով ստեղծվեց «Պատվի գործ» հայ-ռուսական բարեգործական կազմակերպությունը:
Պատվո Բլրի բացման արարողությունը տեղի ունեցավ օգոստոսի 20-ին` Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահների մասնակցությամբ:

Президент РФ наградил Андраника Никогосяна орденом Дружбы
Указом Президента Российской Федерации Дмитрия Медведева сопредседатель Российско-армянской благотворительной организации «Дело чести» Андраник Никогосян награжден орденом Дружбы. Как отмечено в Указе главы российского государства, орден А. Никогосяну присвоен «за большой вклад в развитие культурных связей с Российской Федерацией, сохранение и популяризацию русского языка и русской культуры за рубежом». Об этом сообщил руководитель пресс-центра Российско-армянской благотворительной организации «Дело чести».
Согласно статуту, орденом Дружбы награждаются граждане, внесшие вклад в укрепление дружбы и сотрудничества наций и народностей, высокие достижения в развитии экономического и научного потенциала России, за особо плодотворную деятельность по сближению и взаимообогащению культур наций и народностей, укреплению мира и дружественных отношений между государствами.
Президент Всеармянского международного молодежного центра Андраник Никогосян в октябре прошлого года был назначен председателем комиссии по восстановлению русского военного кладбища Холм Чести в Гюмри, которое в советские годы было подвергнуто уничтожению. На Холме Чести преданы земле останки русских офицеров, погибших при штурмах крепости Карс во время русско-турецких войн 19 века. В 2009 году с инициативой возведения мемориала памяти на Холме Чести выступил Посол России в Армении Вячеслав Коваленко.