Մարաղա. նավթ, հայատյացություն և միջազգային հանրության լռությունը
Հոկտեմբերի 2-ին Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ցուցադրված «Մարաղա, 10 ապրիլի, 1992թ.» փաստավավերագրական ֆիլմն ի ցույց դրեց նախկինում ստվերում մնացած, բայց չափազանց կարևոր փաստեր և գործոններ, որոնք ապացուցում են, որ ղարաբաղյան պատերազմի ամենաողբալի էջերից մեկը լինելը «ժամանակակից Գողգոթա»-ի, ինչպես այս ողբերգությունն անվանել է Քերոլայն Քոքսը, միակ բնորոշիչը չէ: Ամեն գնով Մարաղա գյուղին տիրելու ադրբեջանական կողմի փափագը մի քանի պատճառ ուներ, որոնցից կարևորագույնը նավթային շահերն ու Ադրբեջանի իշխանությունների ագրեսիվ հայատյացությունն էր:
Մարաղայի նախկին բնակիչների խոսքերով գյուղից ընդամենը մի քանի կիլոմետր այն կողմ նավթային աշտարակն էր, և այնտեղով նավթատար էր անցնում:
Հայկական Մարաղա գյուղի խաղաղ հայ բնակչությունը զոհաբերվեց հանուն նավթա-էներգետիկ գլոբալ շահերի միայն այն բանի համար, որ իրենց գյուղը տեղակայված էր այն տարածքի վրա, որտեղ արդյունահանում էին ածխաջրածնային թանկարժեք հումքը` այսպես կոչված «սպիտակ նավթը»: Հնարավոր է` այս գլոբալ շահերից ելնելով էլ, որոնք ի դեպ, ոչ միայն Ադրբեջանինն էին, այլև` խոշոր տերություններինը, Մարաղան այդպես էլ չազատագրվեց, չնայած, որ հայկական կողմը պատրաստվում էր դա անել 1994թ-ի մայիս ամսին` հակամարտության գոտում հրադադարի մասին Բիշքեքյան արձանագրության ստորագրումից մի քանի օր առաջ:
Մարաղայի բնակիչների համար ճակատագրական դարձած երկրորդ գործոնը ադրբեջանական պետության ագրեսիվ հայատյաց գաղափարախոսությունն էր, որն ադրբեջանական պետականության գաղափարախոսության հիմքում դրվեց 1918թ-ին և գործում է առ այսօր: Միմիայն նախկին սովետական բանակի կաշառված տանկիստ սպաների շնորհիվ գյուղ ներխուժած ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ի ջոկատները Մարաղայի գրավումից բացի մեկ այլ նպատակ ունեին. մերձիմահ կտտանքների և խոշտանգումների ենթարկել հայերին ամենադաժան, անմարդկային և բարբարոս մեթոդներով: Ամենևին էլ պատահական չէ, որ ականատեսները փաստում են, թե ադրբեջանական ստորաբաժանումներում կային 20-րդ դարի սկզբին Հայոց ցեղասպանության ժամանակ թուրք դահիճների կողմից կիրառվող յաթաղաններով զինված հատուկ մարդիկ: Նրանց խնդիրը պարզապես հայ սպանելը չէր, այլ` մորթելը, գլխատելը, մարմնի մասնատումն ու դիակների և դեռ ողջ մնացած մարդկանց մարմիններին յաթաղանի օգնությամբ խաչի տեսք ունեցող վերքեր հասցնելը:
Գյուղի բնակիչների վկայություններով` դեռ 1992թ-ի փետրվարի 26-ին Մարաղան ենթարկվել է հատուկ մշակված և լավ կազմակերպված հարձակման, սակայն ինքնապաշտպանական ջոկատները կարողացան հետ շպրտել թշնամուն:
Ադրբեջանական ուժերի գործողությունների բնույթը կասկած չի թողնում, որ ապրիլի 10-ին իրագործված սպանդը պլանավորված էր իրականացնել հենց փետրվարի 26-ին` այն նույն օրը, երբ Աղդամի շրջակայքում Ադրբեջանի կողմից իրագործվեց մեկ այլ ցինիկ հանցագործություն, որն իրականացվել է սեփական ժողովրդի դեմ. այն ադրբեջանցիների հանդեպ, ովքեր լքեցին Խոջալուն հայերի կողմից հատկացված մարդասիրական միջանցքի միջոցով: Ներքաղաքական շահերի համար գնդակահարելով Խոջալուի նահանջող բնակչությանը և «Խոջալուի» քողի ներքո փորձելով հաշվեհարդար տեսնել Մարաղայի բնակիչների հետ` ադրբեջանական ուժերը մի ռազմավարական նպատակ էին հետապնդում. հայության` որպես համաշխարհային քաղաքակրթության կրողի դարերով ձևավորված կերպարի և հեղինակության վարկաբեկում ու հայատյացության տարածում ողջ աշխարհում:
Մարաղայի դեպքերը նույնիսկ Արցախում և Ադրբեջանում հայերի հանդեպ իրականացրած ցեղասպան գործողությունների համատեքստում առանձնանում են իրենց աննախադեպ դաժանությամբ: Ծերերին, կանանց և երեխաներին անողոքաբար տանջում ու սպանում էին միայն այն բանի համար, որ վերջիններս հայ են: Ողջ մնացածներին գերեվարում էին, շատերը պատանդ էին վերցվում ընտանիքներով և մանկահասակ երեխաներով հանդերձ: Մարաղայի խաղաղ բնակչության ոչնչացման մասին ականատեսների պատմությունները կաթվածահար են անում մարդկային ուղեղը, դրանք դուրս են մարդկային գիտակցության ու տրամաբանության սահմաններից:
Մարաղան դարձավ Ադրբեջանի հերթական հանցանքը մարդկության դեմ, որը, սակայն, մնաց անհայտ, չդատապարտված ու անպատիժ: Մարաղայի ցեղասպանության հանդեպ միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրելու բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի և «Միջազգային քրիստոնեական համերաշխություն» կազմակերպության բոլոր փորձերը դեմ առան նավթային շահերի կրողների ցինիկ միաբանությանը:
Youtube ինտերնետային կայքում տեղադրված տեսանյութը, որում ներկայացված են կադրեր 1992թ-ի ապրիլի 10-ին Մարաղայում կատարված վայրենի խրախճանքից, ցույց է տալիս անպաշտպան ծերերի, կանանց և երեխաների հանդեպ իր «հաղթանակը» տոնող ադրբեջանական բանակի իրական դեմքը:
22 տարի առաջ Մարաղայի խաղաղ բնակչության դեմ իրագործած հանցանքը, ինչպես նաև` արդեն մեր ժամանակներում Ադրբեջանի կողմից հայ ժողովրդի հանդեպ ցեղասպան քաղաքականության շարունակումը զրկում է այս երկիրը ղարաբաղյան խնդրի շուրջ ընթացող բանակցություններին և հայկական Արցախի վերջնական քաղաքական կարգավիճակը սահմանելու գործընթացին մասնակցելու որևէ իրավունքից:

Марага: нефть, армянофобия и молчание мирового сообщества
Документальный фильм «Марага, 10 апреля, 1992 года», показанный 2 октября в эфире Общественного телевидения Армении, высветил ряд остававшихся ранее в тени, но крайне важных факторов относительно одной из самых трагических страниц Карабахской войны. «Современная Голгофа», как назвала трагедию Мараги баронесса Кэролайн Кокс, доказывает, что стремление азербайджанской стороны во что бы то ни стало завладеть этим селом объяснялось сразу несколькими причинами, главными из которых стали нефтяные интересы и агрессивная армянофобия властей Азербайджана.
По словам бывших жителей Мараги, буквально в паре километров от села находилась нефтяная вышка и проходил нефтепровод
Мирное население армянского села Марага было принесено в жертву глобальным топливно-энергетическим интересам лишь потому, что село находилось на территории, где добывается ценное углеводородное сырье – так называемая «белая нефть». Можно предположить, что именно в силу этих глобальных интересов не только Азербайджана, но и крупных держав, Марага так и не была освобождена, хотя армянская сторона готовилась сделать это буквально за несколько дней до подписания Бишкекского протокола о прекращении огня в зоне конфликта в мае 1994 года.
Вторым важнейшим фактором, который сыграл роковую роль в судьбе жителей Мараги, стала агрессивная армянофобия как основа государственной идеологии Азербайджана, начиная с его создания в 1918 году и до настоящего времени. Отряды азербайджанского ОМОНа, вошедшие в село только благодаря подкупленным офицерам-танкистам бывшей советской армии, кроме захвата Мараги, преследовали и другую цель – расправиться с армянами, причем, самыми жестокими, бесчеловечными и варварскими методами. И далеко не случайно очевидцы говорят о том, что в рядах азербайджанских частей были специальные люди, вооруженные ятаганом, который, как известно, был основным оружием турецких палачей во время Геноцида армян в Османской империи в начале 20 века. И в этот раз задачей было не просто убить, а буквально зарезать, отрубить голову, расчленить и высечь этим оружием крест как на трупах, так и на телах еще живых людей.
Согласно заявлениям и свидетельствам жителей села, Марага подверглась особо массированной атаке еще 26 февраля 1992 года, однако нападение было отбито силами отряда самообороны.
Более того, характер действий азербайджанских сил не оставляет сомнений в том, что произошедшая 10 апреля резня была запланирована именно на 26 февраля – в день, когда под Агдамом было совершено другое циничное преступление Азербайджана, на сей раз – против своих же соотечественников, покинувших Ходжалу по оставленному армянами гуманитарному коридору. Расстреляв отходивших ходжалинцев в угоду внутриполитическим целям и попытавшись под прикрытием «ходжалу» расправиться с мирными жителями Мараги, политические силы Азербайджана преследовали одну стратегическую цель – дискредитации веками сложившегося облика и репутации армянства как одного из носителей мировой цивилизации и распространение армянофобии во всем мире.
События в Мараге выделяются своей беспрецедентной жестокостью даже на фоне других актов геноцида армянского народа в Арцахе и Азербайджане. Стариков, женщин и детей беспощадно мучили и убивали только лишь за принадлежность к армянской нации. Оставшихся в живых брали в заложники, многих семьями, с малолетними детьми. Рассказы очевидцев о расправе над мирным населением Мараги потрясают разум и выходят за пределы нормальной человеческой логики.
Тем самым, Марага стала очередным преступлением Азербайджана против человечества, оставшимся неизвестным миру, неосужденным и безнаказанным. Все попытки баронессы Кэролайн Кокс и организации «Международная христианская солидарность» привлечь внимание мирового сообщества к геноциду в Мараге встретили циничную сплоченность носителей нефтяных интересов.
Размещенный на портале Youtube видеоролик, запечатлевший кадры дикой оргии в Мараге 10 апреля 1992 года, показывает истинное лицо азербайджанской армии, которая празднует «победу» – победу над беззащитными стариками, женщинами и детьми.
Совершенное 22 года назад преступление против мирных жителей Мараги, как и продолжаемая Азербайджаном уже в наши дни геноцидальная политика в отношении армянского народа лишает эту страну какого-либо права участвовать в переговорном процессе по Карабахской проблеме и определении окончательного политического статуса Арцаха.