Թուրքիայի նախագահը քննադատել է ԵՄ որոշ անդամներին
Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը մեղադրել է Եվրամիության անդամներին իր երկրի մուտքը Եվրամիություն խոչընդոտելու մեջ: Ինչպես հաղորդում է Բի-բի-Սի-ն, Գյուլը հայտարարել է, որ Թուրքիայի` դեպի Եվրամիություն ճանապարհին «անարդարացի և արհեստական» խոչընդոտներ են ստեղծվում` չմանրամասնելով մեղադրանքների էությունը:
Ա.Գյուլը միևնույն ժամանակ խոստացել է, որ Թուրքիան կպայքարի ԵՄ-ին անդամակցելու համար և պատրաստակամություն է հայտնել կատարել այդ նպատակով բոլոր անհրաժեշտ պահանջները:
Նշենք, որ Թուրքիայի անդամակցությանը ԵՄ-ին դեմ են հանդես գալիս Եվրամիության երկու խոշոր անդամներ` Ֆրանսիան և Գերմանիան, որոնք համոզված են, որ Թուրքիայի իշխանությունները պետք է ավելի ակտիվ պաշտպանեն խոսքի և հավատքի ազատությունը:

Turkish President Abdullah Gul blamed members of the European Union for hindering Turkey’s membership to the European Union by putting “unfair and artificial” obstacles in Turkey’s way, BBC reported.
Meanwhile Gul promised that Turkey will fight for joining EU and expressed readiness to fulfill all demands needed for membership.
Note that two major members of EU – France and Germany stand against Turkey’s membership to EU. They believe that Turkey’s authorities should be more active in protecting freedom of expression and religion.