ՀՀԿ պատգամավոր. Ադրբեջանը պատերազմի է պատրաստվում
«Ադրբեջանը ռեալ պատրաստվում է ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմին, իսկ միջնորդ կողմերը, հատկապես Ռուսաստանը, ձգտում են, որ դա չլինի»,- այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Համլետ Հարությունյանը, հավելելով, որ չի կարող ասել, թե ինչպես միջնորդներին կհաջողվի զերծ պահել նոր պատերազմից:
Ըստ բանախոսի` եթե Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացի ներկա փուլում իրավիճակը չփոխվի, ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի վտանգը իրատեսական է դառնում, մանավանդ` պաշտոնական Բաքվի շարունակական ռազմատենչ հայտարարությունների պարագայում:
«Սա զուտ հոխորտանքներ չեն, դրանց տակ շատ լավ հաշվարկված քաղաքականություն է: Եթե մի երկիր իր պետբյուջեի առյուծի բաժինը հատկացնում է բանակին, տանկեր և այլ տեխնիկա է գնում ` դա խաղաղ ապրելու համար չէ, այլ ռեալ վկայություն, որ Ադրբեջանը պատերազմի է պատրաստվում», - նշեց պատգամավորը:
Նրա կարծիքով` միջազգային հանրությունն այսօր զոհին և ագրեսորին ռեալ չի գնահատում, ինչը Բաքվին հնարավորություն է տալիս ավելի ուժեղացնել հոխորտանքները:
«Ես չեմ տեսել, որ պատերազմի սանձազերծման Ալիևի այդ գաղափարախոսությունը միջազգային կառույցների կողմից քննադատվի որպես ագրեսիայի նախադեպ: Հայերի հետ միշտ էլ այդպես են արել: Ղարաբաղի հարցը, միլիոն անգամ եմ կրկնում, կախված է մեզանից»,- եզրափակեց Հ.Հարությունյանը:

Депутат РПА: Азербайджан готовится к войне
«Азербайджан реально готовится ко второй карабахской войне, а посредники, особенно Россия, стремятся предотвратить такое развитие», - заявил сегодня журналистам член Республиканской партии Армении (РПА) Гамлет Арутюнян. По его словам, сложно сказать, каким образом посредникам удастся избежать новой войны.
По словам республиканца, если на нынешнем этапе карабахского урегулирования ситуация не изменится, опасность второй карабахской войны станет реальной, особенно на фоне постоянно продолжающихся воинственных заявлений официального Баку.
«Это не просто угрозы, под этим – очень хорошо рассчитанная политика. Если страна львиную долю государственного бюджета выделяет армии, покупает танки и другое вооружение, то это делается не для мирной жизни. Такая политика является явным свидетельством того, что Азербайджан готовится к войне», - отметил депутат.
Г.Арутюнян выразил мнение, что международное сообщество в своей оценке жертвы и агрессора неадекватно, что дает Баку возможность наращивать военную риторику и угрозы.
«Я не видел, чтобы идеология Алиева по развязыванию войны осуждалась бы международным сообществом как прецедент агрессии. С армянами всегда поступали таким образом. Я повторял сотни раз и повторяю, что вопрос Нагорного Карабаха зависит от нас», - резюмировал Г.Арутюнян.