Կրկնապատկվել է դեպի Հայաստան իրանցի զբոսաշրջիկների քանակը
2010 թ. հունվար-սեպտեմբերին Հայաստան է այցելել 487, 9 հազար զբոսաշրջիկ` 15,6 տոկոսով ավելի, քան նախորդ տարվա այդ ժամանակահատվածում, այսօր ասուլիսի ժամանակ տեղեկացրեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը։ Ըստ նրա` տարեվերջին Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների քանակը առաջին անգամ կգերազանցի 600 հազարը։
Նշելով, որ ըստ զբոսաշրջության զարգացման հայեցակարգի՝ Հայաստանը 2030 թ. կհասնի մինչև 3 միլիոն զբոսաշրջային այցելության, Մ.Ապրեսյանը համոզմունք հայտնեց, որ «ներկա դինամիկայի պահպանման դեպքում այդ մակարդակը շատ ավելի վաղ կնվաճվի»:
Վարչության պետը տեղեկացրեց, որ, ըստ վիճակագրության` Հայաստան ամենաշատը այցելում են Ռուսաստանից ու Վրաստանից:
«Շատ են այցելուները նաև Եվրամիությունից և ԱՄՆ-ից։ Վերջին շրջանում շատ են այցելում Իրանից»,- հավելեց բանապոսը, նշելով, որ միայն այս տարվա 9 ամսում Հայաստան այցելած իրանցի զբոսաշրջիկների քանակը կրկնապատկվել է։
Ըստ Մ.Ապրեսյանի` զբոսաշրջիկներ են Հայաստան այցելողների ընդհանուր թվի գրեթե 40 տոկոսը: Նա նաև նշեց, որ այսօր դեռ դժվար է ասել, թե զբոսաշրջությունից որքան գումար է փոխանցվել պետբյուջե:

Число иранских туристов в Армении удвоилось
В январе-феврале 2010 года Армению посетило 487, 9 тысяч туристов, что на 15,6% больше, чем в аналогичный период прошлого года, сообщил сегодня журналистам начальник управления по туризму министерства экономики Армении Мехак Апресян.
По его словам, впервые число туристов, посетивших Армению, превысит к концу года 600 тысяч.
Отметив, что согласно концепции развития туризма Армения к 2030 году достигнет уровня 3 миллионов посещений, М.Апресян выразил уверенность, что «в случае сохранения нынешней динамики этот уровень может быть достигнут раньше».
Начальник управления сообщил, что согласно статистике, Армению больше всего посещают из России и Грузии.
«Есть много посетителей также из Евросоюза и США. В последнее время возрос уровень посещаемости также из Ирана», - отметил М.Апресян. По его словам, только за девять месяцев нынешнего года число побывавших в Армении иранских туристов удвоилось.
Как сообщил М.Апресян, иранские туристы составляют 40% от общего числа посетителей. Глава управления отметил также, что сегодня пока трудно сказать, какая сумма поступила в государственный бюджет страны от туризма.