«Հայաստանն անհապաղ պետք է նոր Արձանագրություններ ստորագրի»
Հայաստանն անհապաղ պետք է ետ վերցնի հայ-թուրքական արձանագրություններից իր ստորագրությունը, քանի որ «ողջամիտ ժամկետներից» արդեն ոչ ոք չի խոսում, այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը:
Ըստ բանախոսի` Հայաստանը կարող է հանգիստ գնալ այդ քայլիn՝ հաշվի առնելով, որ Թուրքիան անկեղծ չէր բանակցությունների ժամանակ և առանց նախապայմանների Արձանագրությունները կյանքի չկոչեց:
Բանախոսի կարծիքով` հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի անցած փուլում Հայաստանն ավելի շատ տուժողի կարգավիճակում հայտնվեց, քան շահողի:
«Եթե իշխանություններն այս բանակցություններն սկսել են Հայաստանի միջազգային վարկը բարձրացնելու համար, թող շուտ ասեին։ Ես կասեի՝ սրանով ավելի շուտ իշխանությունների լեգիտիմության հարցը բարձրացվեց»,– ասաց ՀՅԴ ներկայացուցիչը:
Կ.Մանոյանի կարծիքով`Հայաստանն անհապաղ պետք է հետ վերցնի ստորագրությունը, պատրաստի երեք պարբերությունից բաղկացած նոր Արձանգրության նախագիծ, որտեղ հստակ կասվի, որ կողմերը որոշել են դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել, բացել ճանապարհները և խնդիրները կարգավորել միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան։
«Իսկ այսօր Հայաստանն իրեն դրել է ճնշման տակ՝ Թուրքիային հնարավորություն տալով ասելու, թե ամբողջ տարածաշրջանում պետք է հարաբերությունները կարգավորվեն», - նշեց բանախոսը:

К.Маноян: Армения должна подписать новые протоколы
Армения должна немедленно отозвать свою подпись под армяно-турецкими протоколами, поскольку уже никто не говорит о «разумных сроках», заявил сегодня журналистам глава офиса Ай Дата и по политическим вопросам партии АРФ «Дашнакцутюн» Киро Маноян.
По словам К.Манояна, Армения может спокойно пойти на этот шаг, учитывая, что Турция проявила неискренность в ходе переговоров и в дальнейшем не ратифицировала протоколы без предварительных условий.
Представитель АРФД выразил мнение, что в прошедшем этапе процесса урегулирования армяно-турецких отношений Армения оказалась больше в статусе пострадавшего, чем выигравшего.
«Если эти переговоры были начаты для повышения международного рейтинга Армении, нужно было заявить об этом раньше. На мой взгляд, этим был поднят больше вопрос легитимности властей», - сказал К.Маноян.
По мнению представителя АРФД, Армения должна немедленно отозвать свою подпись, подготовить состоящий из трех абзацев проект протокола, где будет четко указано, что стороны решили установить дипломатические отношения, открыть дороги и урегулировать проблемы согласно нормам международного права.
«Предоставив возможность Турции заявлять, что во всем регионе отношения должны быть урегулированы, Армения поставила сегодня себя под давление», - отметил К.Маноян.