Մ. Սարգսյան. Հայաստանից Բելառուս արտահանումը հուսախաբեցնող է
«Նմանատիպ փոխադարձ հանդիպումները, որոնք լինում են գրեթե ամեն տարի, հնարավորություն են տալիս գործարարներին շփվել, փորձել ստեղծել համատեղ ծրագրեր և արտահանման խնդիրներ լուծել»,- այսօր հայ-բելառուսական բիզնես ֆորումի շրջանակներում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի Առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Մարտին Սարգսյանը:
Ըստ նրա, ներկայիս դրությամբ Հայաստանից Բելառուս ապրանքների արտահանման ցուցանիշները հուսախաբեցնող են` 30 մլն դոլար ներմուծման դեպքում արտահանումը կազմում է ընդամենը 3.5 մլն դոլար:
«Այստեղ շատ լուրջ աշխատանք ունենք տանելու: Դրան կօժանդակի նաև Երևանում հայ-բելառուսական առևտրի տունը, որտեղ բազմաթիվ բելառուսական ապրանքներ են ցուցադրվում և վաճառվում»,- նշեց Մ. Սարգսյանը:
Նա հայտնեց, որ եռակողմ պայմանավորվածություն կա Երևանում վերջերս բացված մարտկոցների գործարանի հետ կապված. նախատեսվում է մարտկոցները բելառուսական տրակտորի գործարանին տալով, պահեստամասեր բերել Հայաստան և այստեղ հավաքել տրակտորներ: Հայկական կաղմը բելառուս գործարարներին առաջարկելու է նաև ցրտահարությունների դեմ պայքարող հայկական սարքավորումը բելառուսական տրակտորների վրա տեղադրել:
Պատասխանելով Aysor.am-ի հարցին` թե ի՞նչ փուլում է Բելառուսում հայկական առևտրի տուն ստեղծելու խնդիրը, Մ. Սարգսյանը նշեց, որ այդ ուղղությամբ դեռ տեղաշարժ չկա, թեև բելառուսական կողմը պատրաստ է տարածք տրամադրել:
Նշենք, որ Հայաստանից Բելառուս հիմնականում արտահանվում են մրգահյութեր, չքաղցրացրած ջրեր, էթիլային սպիրտ, ինֆուզորային և սիլիկային հողեր, դեղամիջոցներ, ոսկերչական իրեր, էլեկտրական, բժշկական սարքեր, քար, հանքաքար, ցեմենտ, ծիրան, բալ, կեռաս, դեղձ, նեկտարին, սալոր, մամուխ:
Բելառուսից Հայաստան է ներմուծվում կաթ և սերուցք, կաթի փոշի, ձուկ, ձկնկիթ, դեղամիջոցներ, լուցկի, ռետինե անվադողեր, գործվածքներ, սալիկներ, շարժիչներ և ուժային կայանքներ, պոմպեր, տրակտորներ, փոխադրամիջեցների մասեր և սարքավորումներ, անտառանյութ, պոմպեր, էքսկավատոր, տափանիչ մեքենա, ինքնագնաց և այլն:

М.Саркисян: Объем экспорта из Армении в Беларусь – недостаточен
Встречи между предпринимателями в рамках армяно-белорусского бизнес-форума позволяют создавать совместные программы, обмениваться опытом и решать вопросы экспорта, заявил сегодня журналистам председатель Торгово-промышленной палаты Армении Мартин Саркисян.
По его словам, на сегодняшний день показатель экспорта товаров из Армении в Беларусь недостаточен: при объемах импорта в 30 млн. долларов, экспорт составляет лишь 3.5 млн. долларов.
«Здесь нам предстоит проделать серьезную работу. Этому поспособствует также армяно-белорусский торговый дом в Ереване, где представлены и продаются различные товары белорусского производства», - отметил М.Саркисян.
М.Саркисян сообщил, что достигнута трехсторонняя договоренность с недавно открывшимся в Ереване заводом по производству аккумуляторов: предусматривается бартерный обмен аккумуляторов с запчастями тракторов белорусского завода, с последующей сборкой тракторов в Армении. Армянская сторона предложила также белорусским предпринимателям устанавливать армянское оборудование против переохлаждения двигателя на белорусских тракторах.
Касаясь вопроса создания в Беларуси армянского торгового дома, М.Саркисян отметил, что в этом направлении пока нет подвижек, несмотря на то, что белорусская сторона готова выделить для этого территорию.
Отметим, что из Армении в Беларусь в основном экспортируются фруктовые напитки, этиловый спирт, инфузорная земля, лекарственные препараты, ювелирные изделия, электрические и медицинские приборы, цемент, абрикосы, нектарин и другие фрукты.
Из Беларуси в Армению импортируются молоко и сливки, рыба, лекарственные препараты, резиновые шины, ткани, двигатели и силовые установки, насосы, тракторы, экскаваторы и т.д.