Հայերը Նոր տարին դիմավորում էին մաքուր տանը, զուսպ սեղանով
Հայկական ավանդական Նոր տարին սկսվել է տունը, բնակարանը, բնակավայրը, շրջապատը մաքրելով, որին զուգընթաց ընթանում էր նաև մարդու մարմինը և հոգին մաքրագործելու արարողությունը: Մարդիկ ձգտում էին Ամանորին նորազգեստ լինել:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը այս մասին ասաց ազգագրագետ Ռաֆայել Նահապետյանը և հավելեց, որ նորի ընկալումը կապված էր տարվա հաջող սկզբի և ընթացքի հետ:
Ազգագրագետը նշեց, որ հունվարի 1-ը համընկնում էր Պահքի շրջանին և, ի տարբերություն ներկայիս ճոխ արարողությունների, անցյալում զուսպ է եղել տոնական սեղանը:
«Տոնական ուտեստի հիմնական բաղադրիչները պայմանավորված էին բուսական, հատկապես` հատիկային կերակրատեսակներով: Ընտրում էին 7 տեսակի հատիկ, գերազանցապես լոբի, սիսեռ, ոսպ և այլն»,- տեղեկացրեց Ռաֆայել Նահապետյանը:
Ըստ բանախոսի, տոնական սեղանին մատուցել են քյուֆթա, պասուց տոլմա, որոնք համարվել են Ամանորի ամենաշքեղ ուտեստը, ինչպես նաև մայրամաճաշը, որը նունպես պատրաստում էին հատիկներից: Սեղանների զարդն էր համարվում նաև տարբեր մրգատեսակները:

Armenians meet the New Year in clean house and with modest table
The Armenian traditional New Year has started with cleaning the house, the apartments, the environment and parallel with it the body and the soul of the human is being purified. The people were tended to be fashionable on New Year day. The demographist Rafael Nahapetyan said on the meeting with the journalist and added that the perception of the new was connected with the successful beginning of the year and its duration.
The demographist mentioned that the January 1 corresponds with the period of Fasting and in difference with the present plentiful ceremonies the festive table in the past has been modest.
"The main components of the festive meal were conditioned with plant, particularly, grain dishes. 7 kinds of grains were chosen; mainly beans, peas, lentil, etc,” Rafael Nahapetyan informed.
According to the speaker, on the festive table was put qufta, lenten dolma, which have been considered to be the most magnificent food on New Year, as well as mayramachash which was also prepared of the grains. The tables were decorated with various fruits.