Ջ.Գասպարյան. Դուդուկի դպրոց բացելու համար հովանավորներ են պետք
Դուդուկահարների դպրոց բացելու նպատակը ոչ թե բիզնեսով զբաղվելն է, այլ` մանկատան տաղանդավոր երեխաներին անվճար դուդուկ նվագել սովորեցնելը: Այս մասին ասուլիսում ասաց անվանի հայտնի դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանը: Նրա խոսքով` արդեն մի քանի տարի է, ինչ ցանկանում է իր անվամբ դուդուկահարների դպրոց բացել, սակայն ֆինանսական խնդիրների պատճառով դպրոցի բացումը հետաձգվում է:
«Քանի որ ես իմ մանկությունն անցկացրել եմ մանկատանը, շատ լավ գիտեմ` որբ լինելն ինչ բան է: Այդ պատճառով էլ ցանկանում եմ իմ հնարավորության չափով ինչ-որ հարցով աջակցել մանկատան երեխաներին»,- ընդգծեց Ջ. Գասպարյանը:
Ինչպես տեղեկացրեց դուդուկահարը, դպրոցի շենքը կա, այն իր սեփականությունն է, ուղղակի անհրաժեշտ է վերանորոգել:
«Վերանորոգում կատարելու համար հովանավորներ են պետք: Մի քանի ընկերություններ խոստացել են աջակցել, սակայն դրանք քիչ են: Եթե հովանավորներ գտնվեն, հավանաբար 2012-ին դպրոցը կբացվի»,- նշեց դուդուկահարը:
Ի դեպ, Ջ. Գասպարյանն անկեղծացավ և խոստովանեց, որ ցանկություն ունի ինքն անձամբ դուդուկ նվագել սովորեցնել իր դպրոցի սաներին:

Дживан Гаспарян намерен открыть школу дудука для сирот
Всемирно известный мастер дудука Дживан Гаспарян намерен открыть в Ереване благотворительную школу для талантливых воспитанников детдомов. Об этом заявил сегодня музыкант в ходе пресс-конференции, отметив, что проект не коммерческий и он просто собирается учить детей играть на дудуке.
«Я прекрасно знаю, что значит быть сиротой, так как провел детство в детдоме. Именно по этой причине я хочу в рамках своих возможностей помочь этим детям», - подчеркнул Дж.Гаспарян.
Как сообщил Гаспарян, здание будущей школы уже есть, это его собственность, однако необходимо осуществить там ремонт.
«Для ремонта здания нужны спонсоры. Несколько компаний обещали оказать помощь, однако этого недостаточно. Если мы сумеем привлечь спонсоров, то возможно, школа откроется в 2012 году», - отметил Дж.Гаспарян. Он сообщил, что будет лично заниматься с детьми.