«Սահակաշվիլիի այցը հեղափոխական փոփոխությունների չի հանգեցնելու»
Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլիի այցը Հայաստան լինելու է զուտ աշխատանքային և երկկողմ հարաբերություններում որևէ հեղափոխական փոփոխությունների չի հանգեցնելու: Այսօր ասուլիսի ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Ըստ բանախոսի` այցի շրջանակներում կխոսվի ենթակառուցվածքների և ջավախահայության վիճակի մասին: Փորձագետի կարծիքով, քննարկվելու է նաև ռուս-վրացական հարաբերություններում Հայաստանի հնարավոր միջնորդության հարցը:
Սերգեյ Մինասյանի կանխատեսմամբ` Վրաստանի և Հայաստանի նախագահների պատվիրակությունների հանդիպման ժամանակ կարող է քննարկվել նաև Վրաստանում հայկական եկեղեցիների հետ կապված խնդիրը: Ըստ բանախոսի` Հայ Առաքելական Եկեղեցուն, ինչպես նաև` այլ կրոնական համայքներին իրավաբանական կարգավիճակ չտալու հանգամանքը, հիմնականում, պայմանավորված է Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցու դիրքորոշմամբ:
«Վրաստանի Ուղղափառ Եկեղեցին մեծ դերակատարություն ունի այդ երկրի ներքին կյանքում»,- հավելեց նա` հույս հայտնելով, որ հայկական եկեղեցիների խնդիրը ավելի հանգամանալից կքննարկվի, ինչպես նաև` որոշ լուծումներ կտրվեն այս տարի Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի` Վրաստան նախանշված այցի շրջանակներում:
Ասուլիսի մյուս մասնակից` Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի փորձագետ, քաղաքագետ Մանվել Սարգսյանն իր հերթին տեսակետ հայտնեց, որ հայ-վրացական հարաբերություններում եկեղեցիների պատկանելության հարցը բորբոքվում է նաև Թուրքիայի կողմից:
«Թուրքիան խոշոր արկածախնդրության է գնացել` խնդիր հարուցելով իր տարածքում քաղկեդոնական եկեղեցիների պատկանելության շուրջ, քանի որ նրանց մի մասը հայկական են: Նվիրելով այդ եկեղեցիները Վրաստանին` Թուրքիան լարվածություն է ստեղծում երկու երկրների միջև»,- կարծիք հայտնեց քաղաքագետը:

“Saakashvilli’s visit not to lead to revolutionary changes”
Georgian President Mikheil Saakashvili's visit to Armenia will have merely working nature and will not lead to any revolutionary change in bilateral relations, political scientist Sergey Minasyan, Deputy Director of Caucasus Institute said at the conference today.
According to the speaker, in the frameworks of the visit the issues concerning the infrastructure and condition of the Armenian population of Javakhk are to be discussed. According to the expert, they will also discuss Armenia's possible mediation in the Russian-Georgian relations.
By Sergey Minasyan’s provision during the meeting of the delegations of Armenian and Georgian presidents can also be discussed the issue of the Armenian churches in. According to the speaker the fact that the Armenian Apostolic Church, as well as other religious communities do not have legal status, is conditioned with the disposition of the Georgian Orthodox Church.
"The Georgian Orthodox Church plays an important role in the internal life of that country," he added expressing hope that the problem of the churches will be discussed in more detail.
The other participant of the conference, political scientist expert of Armenian Center for National and International Studies Manvel Sargsyan said that to his opinion in Armenian-Georgian relations the issue of the belonging of churches is inflamed by Turkey.