Սանկտ Պետերբուրգում կբացվի «Հայաստան. հեռու և մոտիկ» ցուցահանդեսը
Այսօր Սանկտ Պետերբուրգի կրոնի պատմության թանգարանում կբացվի «Հայաստան. հեռու և մոտիկ» ցուցահանդեսը: tv100.ru-ն հաղորդում է, որ սա 70 տարիների ընթացքում առաջին ցուցադրությունն է` ամբողջովին նվիրված հայկական եկեղեցուն:
Ցուցադրությունը ներառում է շուրջ 120 նմուշներ` սրբապատկերներ, ձեռագիր արձանագրություններ, եկեղեցական սպասք, հոգևորականների գրառումներ, գրքեր, արխվային փաստաթղթեր:
Հատուկ բաժնում կներկայացվեն Ռուսաստանի հայկական համայնքի կյանքը ներկայացնող հուշակոթողները:
«Դելովոյ Պետերբուրգ» թերթի հաղորդմամբ` ցուցահանդեսում հատուկ տեղ է հատկացվել նաև հայ-ռուսական փոխահարաբերություններին և դրանց գործում կարևոր դերակատարություն ունեցած Լազարյանների ընտանիքին:

В Санкт-Петербурге откроется выставка «Армения далёкая и близкая»
Сегодня в музее истории религии в Санкт-Петербурге откроется выставка «Армения далёкая и близкая». Это первая за 70 лет экспозиция, полностью посвящённая армянской церкви, сообщает .tv100.ru.
В состав выставки вошло около 120 экспонатов – иконы, живописные полотна, церковная утварь, облачения священнослужителей, книги, архивные документы.
Специальный раздел составляют памятники, иллюстрирующие жизнь армянской диаспоры в России. Особое место на выставке отведено истории российско-армянских взаимоотношений и сыгравшему в них немаловажную роль роду Лазаревых, сообщает газета «Деловой Петербург».