Կովկասյան առաջին տեղեկատվական. Շուտով 24 ժամ եթերում
«Կարևոր է, որ մենք Կովկասը ոչ միայն արտաքին աշխարհին ներկայացնենք, այլև հենց տեղի ժողովրդին ու հարևան երկրներին միմյանց: 25 տարի է` այցելում եմ Հայաստան ու գիտեմ, որ անտեղյակություն կա հարևան երկրների նկատմամբ: Ու այս հեռուստաալիք ստեղծելու նպատակը նաև այն էր, որ մեկը մյուսին ճանաչեն հենց այս ալիքի միջոցով»,- այս մասին այսօր հրավիրած ասուլիսում ասաց ՊԻԿ (Կովկասյան առաջին տեղեկատվական) հեռուստաալիքի գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Պարսոնսը, ով եղել է Մոսկվայում BBC –ի ու Ազատություն ռադիոկայանի թղթակիցը:
Նա շեշտեց, որ չնայած հեռուստաալիքը գործում է Վրաստանում, բայց իրենք իրենց ընկալում են ոչ թե որպես վրացական հեռուստաալիք, այլ կովկասյան, դրա համար էլ հեռուստաալիքի լեզուն ռուսերենն է:
«Չնայած «ՊԻԿ»-ը ստեղծվել է վրացական կառավարության տրամադրած դրամաշնորհի միջոցով, այնուամենայնիվ, պայմանը վրացական կառավարության հետ այն է, որ իրենք մեր բովանդակային խնդիրներին չեն միջամտելու: Ու քանի որ քաղաքացիական լրագրությունը մեր աշխատանքի կարևոր մասն է, դրա արտացոլումը www.pik.tv կայքը դարձավ»,- ասաց Ռ. Պարսոնսը` հավելելով, որ իրենց նպատակն է` լինել օբյեկտիվ, անաչառ, ազնիվ, հետաքրքիր բոլորին, ովքեր ապրում են Կովկասում:
Նշենք, որ վերանվանված ռուսալեզու «ՊԻԿ» հեռուստաալիքը, որը նախկինում կոչվում էր Առաջին կովկասյան հեռուստաալիք, եթեր է դուրս գալիս հունվարի 25-ից` 6 ժամ տևողությամբ, սակայն շուտով կդառնա 24 ժամյա:
Հենց այդ փաստով պայմանավորված` հեռուստաալիքը տեղական օրենքով կարող է իրեն թույլ տալ ունենալ ընդամենը 30 րոպե գովազդ` այն էլ ոչ թողարկման հիմնական ժամերին, իսկ 24 ժամ եթեր ունենալուց հետո գովազդի խնդիրը կլուծվի:
Նշենք նաև, որ «ՊԻԿ» հեռուստաալիքում աշխատում է ընդամենը մեկ հայ լրագրող` Հովհաննես Մանուկյանը: Այն եթեր է հեռարձակվում է արբանյակով` Hot Bird@E13 հաճախականությամբ:

Первый Информационный Кавказский канал заявил о своих целях
Первый Информационный Кавказский канал (ПИК) представляет Кавказ не только внешнему миру, но и знакомит народы Кавказа с культурой и жизнью своих соседей, сообщил сегодня в ходе пресс-конференции генеральный директор ПИК Роберт Парсонс, бывший продюсер Русской службы BBC, редактор международных новостей France24 и Грузинской службы Радио «Свобода».
«Важно, чтобы Кавказ был представлен не только внешнему миру, но и местным народам. Я посещаю Армению уже в течение 25 лет и знаю, что здесь есть недостаток информации о соседних странах. Цель создания этого канала содействовать знакомству народов Кавказа друг с другом», - заявил Р.Парсонс.
Как сообщил генеральный директор канала, ПИК осуществляет вещание на русском языке из Тбилиси.
«Несмотря на то, что ПИК создан за счет гранта грузинского правительства, мы достигли соглашения, что они не будут вмешиваться в содержание передач. И поскольку гражданская журналистика является важной частью наших работ, ее отражением стал сайт www.pik.tv», - сказал Р.Парсон.
Глава ПИК отметил, что цель канала – стать надежным источником объективной, оперативной и своевременной информации на русском языке, которая будет интересна всем, кто живет на Кавказе.
Отметим, что переименованный русскоязычный телеканал ПИК, который назывался прежде Первый кавказский телеканал, выходит в эфир с 25 января в течение 6 часов, однако вскоре перейдет на 24-часовую трансляцию. На канале ПИК работает лишь один армянин – корреспондент Ованнес Манукян.