«Եվրամիությունը բացել է դուռը, և Հայաստանն անցնում է այդ դռնով»
Քաղաքական և իրավական խորհրդատվության հայ-եվրոպական կենտրոնը Հայաստանում ԵՄ խորհրդատվական խմբի և Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի հետ համատեղ այսօր կազմակերպել է համաժողով` «Մասնակցային եվրոպական ինտեգրում» խորագրով:
Համաժողովին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ դե Լուցենբերգերը նշեց, որ Հայաստանն այժմ գտնվում է Եվրոպական միության ծրագրի գործունեության չորրորդ տարում: Սա, ըստ դեսպանի, շատ կարևոր փուլ է:
«Ես հավատում եմ, որ եվրոպական միության քաղաքականությունը մեծ ծրագիր է բոլոր այն հարցականներով, որ դրվում էին քաղհասարակության կողմից: Հիմնական նպատակները կատարվել են: Ծրագրի հանգուցային նպատակն էր անդամ-երկրներին ավելի մոտեցնել Եվրոպային»,- ասաց Ռ. դե Լուցենբերգերը:
Դեսպանի խոսքով, Հայաստանում եվրաինտեգրման ուղղությամբ ուշադրության արագ աճ և փոխհարաբերությունների ինտենսիֆիկացիա է նկատվում, և «արագությունը գալիս է նաև կառավարությունից, հասարակությունից եկած դրական արձագանքից»:
«Եվրամիությունը բացել է դուռը, և Հայաստանն անցնում է այդ դռնով: Եվ, իհարկե, մենք ցանկություն ունենք ամբողջապես ՀՀ քաղաքացիական հասարակությունն ինտեգրել Եվրոպական քաղաքացիական հասարակության մեջ: Մենք հետաքրքրված ենք իրական երկխոսության ծավալմամբ և սպասում ենք նման երկխոսություն»,- ասաց Ռաուլ դե Լուցենբերգերը:
Քաղաքացիական և իրավական խորհրդատվության հայ-եվրոպական կենտրոնի ղեկավար Ալեքսեյ Սեկարևը պարզաբանեց, որ նման համաժողովի գաղափարն է փորձել տեսնել, թե ինչպես են հասարակության տարբեր շերտերը մասնակցում եվրոպական ինտեգրացիային:
«Երբ հաստատվեց Եվրամիության ու Հայաստանի միջև գործողությունների պլանը, նոր թափ հաղորդվեց այս շարժմանը: Երկու տարիների ընթացքում մենք աշխատում էինք գործադիր իշխանության հետ Երևանում և Երևանից դուրս, մենք շատ բաց աշխատում էինք քաղաքացիական հասարակության հետ` ինչպես մայրաքաղաքում, այնպես էլ մարզերում»,- ասաց Ա. Սեկարևը` հավելելոց, որ բազմակողմանի աշխատանքը Երևանում և մարզերում փոփոխում է իրավիճակը, բարձրացնում հասարակության իրազեկվածությունը եվրաինտեգրման ճանապարհին:

“EU has opened its doors and Armenia passes through it”
The Armenian-European Policy and Legal Advice Centre together with the International center for human development has organized a conference titled “Participation in European integration.”
Head of delegation of the European Commission in Armenia Ambassador Raul de Luzenberger noticed that Armenian now is in its 4th year of the operation of the project of the European Union. According to the Ambassador it is a very important round.
“I believe that the policy of the European Union is a big project with all the question marks that were put by the civic society. The main goals have been achieved. The final purpose of the project was to make the member countries closer to Europe,” Raul de Luzenberger said.
According to the ambassador the attention towards the European Integration has grown greatly and intensification of relations is noticed.
“European Union has opened its doors and Armenia is passing through it. And we surely have the wish to integrate the Armenian civic society into the European one. We are interested with the real holding a real dialogue and wait for such a dialogue,” Raul de Luzenberger said.
The head of the Armenian-European Policy and Legal Advice Centre Alexei Sekarev mentioned that this conference is aimed at finding out how different layers of the society partake in the European integration.
“When the action plan between the European Union and Armenia was confirmed the movement got a new breath. Within the two years we worked with the executive body in Yerevan and out of it. We worked openly with the civic society both in the capital and in regions,” A. Sekarev said.