Հրապարակվել են Ցեղասպանությունը վերապրածների հիշողությունները
Այսօր բանահավաք, բանագետ Վերժինե Սվազլյանը ներկայարեց 1915թ.-ի Արևմտյան Հայաստանում ցեղասպանությունը վերապրած հայերի վկայությունների վերաբերյալ ծավալուն աշխատությունը` «Հայոց Ցեղասպանություն. Ականատես վերապրողների վկայություն» վերտառությամբ:
Բանահավաքը շեշտեց, որ Հայոց Ցեղասպանության մասին գրել են տարբեր լեզուներով, կան բազմաթիվ գիտական ուսումնասիրություններ, փաստաթղթերի ժողովածուներ, սակայն լույս տեսած գրականության մեջ կարծես թե բացակայել է Ցեղասպանության ենթարկված ժողովրդի ձայնը` ժողովուրդ, որն ականտես է եղել և իր մաշկի վրա է զգացել 1915թ.-ի իրադարձությունները:
«1955թ.-ից սկսել եմ հավաքել ականատեսների վկայությունները, գրի առել: Հավաքել եմ 700 միավոր նյութ»,- տեղեկացրեց Վ. Սվազլյանը:
Հեղինակը նշեց, որ ականատես-վերապրողներից տեղեկություններ է հավաքել ոչ միայն Հայաստանում, այլև Սփյուռքում, այցելել է ծերանոցներ և այլն:
«Ժողովուրդը ամենամեծ վկան է այդ քաղաքական զանգվածային ոճրագործության, և ինչպես ամեն մի հանցագործություն բացահայտելիս առաջին հերթին դիմում են վկաների ցուցմունքներին, այնպես էլ տվյալ դեպքում պետք է անպայման հենվել ականատես-վերապրողների վկայությունների, նրանց տված ցուցմունքնրի վրա»,- համոզմունք հայտնեց Վերժինե Սվազլյանը և հավելեց, որ իրավաբանական տեսակետից ականատես-վերապրողների վկայությունները ապացուցողական ցուցմունքի արժեք ունեն և իրենց մեծագույն նպաստը կարող են բերել Հայ դատի արդարացի լուծման և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործին:
«Հայոց Ցեղասպանություն. Ականատես վերապրողների վկայություն» գիրքը թարգմանված է անգլերեն և թուրքերեն, որն իրականացվել է հեղինակի անձնական միջոցներով:

Опубликованы воспоминания очевидцев Геноцида армян
Сегодня доктор филологических наук и этнограф Вержине Свазлян представила объемный труд «Геноцид армян. Свидетельства переживших очевидцев» о воспоминаниях и рассказах армян, ставших очевидцами Геноцида 1915 года в Западной Армении.
Этнограф отметила, что о Геноциде армян написаны книги на различных языках, есть многочисленные научные исследования, собрания архивных материалов, однако в опубликованной литературе как бы отсутствовал голос народа, который пережил Геноцид и прочувствовал трагические события 1915 года.
«Я начала собирать свидетельства очевидцев с 1955 года, записывала их. За эти годы собранно 700 единиц материала», - сообщила В.Свазлян. Этнограф отметила, что эти сведения были собраны не только в Армении, но и в Диаспоре, при посещении домов престарелых.
«Народ – самый большой свидетель этого политического массового преступления, и как при раскрытии любого преступления в первую очередь обращаются к показаниям свидетелей, так и в данном случае необходимо обязательно учесть показания очевидцев и тех, кто пережил Геноцид», - отметила В.Свазлян.
Как подчеркнула этнограф, с юридической точки зрения свидетельства очевидцев обладают силой показаний и могут оказать большой содействие в деле справедливого решения и признания факта Геноцида армян.
Отметим, что книга «Геноцид армян. Свидетельства переживших очевидцев» переведена на английский и турецкий языки за счет средств автора.