Մորմոնները` հետախույզներ, պատգամավորները` աղանդավորներ
«Մորմոնների նպատակն ամերիկյան հետախուզությունն է, և նրանց պետք չէ, որ հայերը դառնան մորմոն. Չեմ ուզում մտածել, որ մեր պաշտոնյաները չեն հասկանում սա»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Սուրբ Հովհաննես եկեղեցու հոգևոր սպասավոր Տեր Շմավոն քահանա Ղևոնդյանը:
Նա նշեց, որ մորմոնները մտնում են ամեն ոլորտ,  հավաքում են  տեղեկատվություն, ԱՄՆ պետդեպարտամենտն էլ ամեն տարի Հայաստանի մասին հաշվետվություններ է ներկայացնում հենց մորմոնների հաղորդած տվյալներով. «Որտեղի՞ց է ԱՄՆ-ին այդ ինֆորմացիան, եթե ոչ մորմոններից: Մեր պաշտոնյաները շատ ակտիվ են երկրորդական օրենքների ընդունման հարցում, իսկ այս ամենին ինչո՞ւ չեն նայում»:
Մորմոնների թիվը հաստատուն է, նրանք 2000 հոգի են, դրանցից 70 հոգին ամերիկացի են, ովքեր սովորում են հայոց լեզուն, նիստուկացը, հետագայում, ավարտելով երկու տարվա իրենց ստաժորական աշխատանքը, տեղափոխվում են իրենց բնակավայր և ընդունվում հատուկ ծառայության` աշխատանքի:  Մորմոնների մասին իր այս տեղեկատվությունը հայտնեց «Քայքայիչ պաշտամունքներից տուժածների օգնության և վերականգնման կենտրոն»-ի տնօրեն Ալեքսանդր Ամարյանը:
«Մորմոնների ղեկավարների ցանկում կա հատուկ հաստիք` դեսպանատան աշխատող: Ժամանակին դա քաղաքացիական խորհրդատու Ահարոն Շիրինյանն էր, մինչ այժմ էլ ամենը նույն կերպ շարունակվում է»,- ասաց Ա. Ամարյանը:
Նա նշեց, որ մորմոնները հիմականում բազաներ են ունենում այն վայրերում, որտեղ զորամասեր կան, օրինակ` Արտաշատում մորմոնական եկեղեցին ռուսական զորքերից 200 մետր հեռավորության վրա է գտնվում:
«Հոգևոր վտանգի տակ ենք գտնվում բոլորս: ՀՀ-ում 300 հազար նոր կրոնական կառույցների ներկայացուցիչներ կան, և սա վտանգավոր է ոչ միայն հոգևոր տեսակետից»,- ահազանգեց Ալեքսանդր Ամարյանը:
Նա տեղեկություններ ներկայացրեց նաև, որ ընտրությունների նախաշեմին արդեն որոշ կուսակցությունների և կրոնական կազմակերպությունների առաջնորդների հետ բանակցություններ են ընթանում: Կուսակցությունների անունները Ամարյանը չնշեց` ասելով, որ միայն եթե համապատասխան մարմինները հետաքրքրվեն, ինքը կհրապարակի կուսակցություների անունները:
«2008թ.-ի մարտի մեկի դեպքերին էլ են ներկա գտնվել կրոնական կառույցներ, իսկ այժմ չորս կրոնական կառույցներ միացել են իրար, 200-220 հազար հոգի միավորվել են մեկ կառույցի շուրջ, և չի բացառվում, որ հաջորդ ընտրություններից հետո խորհրդարանում լինեն աղանդավորական շատ ներկայացուցիչներ»,- նախանշեց Ա. Ամարյանը:

Армении угрожают мормоны-разведчики и депутаты-сектанты
«Цель мормонов – это американская разведка и им не нужно, чтобы армяне становились мормонами. Не хочу думать, что наши должностные лица не понимают этого», - заявил сегодня журналистам духовный настоятель церкви Сурб Ованнес священник Шмавон Гевондян.
Настоятель церкви отметил, что мормоны проникают во все сферы, собирают информацию, а госдепартамент США ежегодно представляет доклад по Армении на основании данных мормонов: «Откуда у Соединенных Штатов столько информации , если не от мормонов. Наши должностные лица очень активны в принятии второстепенных законов. А почему они не смотрят на все это?».
Руководитель Центра помощи и реабилитации жертв деструктивных культов Александр Амарян сообщил в этой связи, что число мормонов устойчиво, их 200 человек, из них 70 – американцы, которые обучаются армянскому языку и быту, а в дальнейшем, закончив свою двухлетнюю стажерскую работу, возвращаются в места проживания и поступают на работу в специальные службы.
«В перечне руководителей мормонов есть специальный штат – сотрудник посольства. В свое время им был гражданский советник Агарон Шмавонян, до сих пор все продолжается таким же образом», - сказал А.Амарян.
А.Амароян отметил, что базы мормонов в основном располагаются в тех местах, где есть военные части, например, в Арташате церковь мормонов находится на расстоянии 200 метров от места дислокации российских войск.
«Под все находимся под духовной угрозой. В Армении есть 300 тысяч представителей новых религиозных структур и это опасно не только с духовной точки зрения», - заявил А.Амарян.
Он также сообщил, что накануне выборов уже идут переговоры с лидерами некоторых политических сил и религиозных организаций. А.Амрян не уточнил, о каких партиях идет речь, подчеркнув, что обнародует их имена только в том случае, если соответствующие органы проявят к этому интерес.
«Во время событий 1 марта 2008 года религиозные структуры также находились там, а сейчас объединились четыре религиозные структуры, 200-220 тысяч человек объединились вокруг одной структуры и не исключается, что после следующих выборов в парламенте окажется много представителей сект», - сказал А.Амарян.