Ա. Խաչատրյան միջազգային մրցույթը մեկնարկում է այսօր
Այսօր կմեկնարկի Արամ Խաչատրյանի անվան 7-րդ միջազգային մրցույթը: Aysor-ի հետ զրույցում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբից տեղեկացրեցին, որ մրցույթի պաշտոնական բացման արարողությունը տեղի է ունենալու  ժ.19:00-ին, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում:
Բացման արարողությանը կներկայանա արդեն մի քանի տարի մրցույթի պաշտոնական նվագախումբ ճանաչված Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը` գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ:
Այսօր  հանդես կգա մի շարք միջազգային հեղինակավոր մրցույթների` Լիդսի, Դուբլինի, Վան Քլիբերնի, Ուիլյամ Քեփելի, Գինա Բախաուերի անվան մրցույթների և համաշխարհային դաշնամուրային մրցույթի մրցանակակիր Արմեն Բաբախանյանը:
Համերգի ավարտին կհնչի Արամ Խաչատրյանի ջութակի կոնցերտի 3-րդ մասը: Նախքան մրցույթի մեկնարկը` հունիսի 6-ին ժ. 11-ին, կկազմակերպվի այց Կոմիտասի անվան պանթեոն` հարգանքի տուրք մատուցելու մեծն կոմպոզիտորի հիշատակին:
Հունիսի 6-ին` ժամը 18:30-ին, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա հանդիպում, որին ներկա են լինելու աշխարհահռչակ դիրիժոր Քրիստիան Յարվին, ով «Արամ Խաչատրյան մրցույթ» մշակութային հիմնադրամի նախաձեռնությամբ Լոնդոնի Սիմֆոնիկ նվագախմբի և Միխայիլ Սիմոնյանի հետ համատեղ հանրահայտ «Դոյչե Գրամաֆոն» ձայնագրման ընկերությունում ձայնագրել են Արամ Խաչատրյանի ջութակի կոնցերտը, և Սերգեյ Սմբատյանը:
Մրցույթին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանելու 36 դաշնակահար և 11 կոմպոզիտոր ԱՊՀ երկրներից, Եվրոպայից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Ավստրալիայից, Լիբանանից, Իսպանիայից, Վրաստանից, Չինաստանից, Կորեայի Հանրապետությունից և Դոմինիկյան Հանրապետությունից:
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի կազմկոմիտեն սահմանում է հետևյալ մրցանակները դաշնամուր մասնագիտության համար` 1-ին մրցանակ` 15000 ԱՄՆ դոլար և դափնեկրի դիպլոմ, համերգ Մարիինյան թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր` Վալերի Գերգիև) կամ Մոսկվայի պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ նվագախմբի (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր` Պավել Կոգան) հետ 2011-2012 համերգաշրջանի ընթացքում, 2-րդ մրցանակ` 10000 ԱՄՆ դոլար և դափնեկրի դիպլոմ, 3-րդ մրցանակ` 5000 ԱՄՆ դոլար և դափնեկրի դիպլոմ:
Մրցույթի եզրափակիչ փուլի մասնակիցները, ովքեր չեն դարձել մրցանակակիր, յուրաքանչյուրը պարգևատրվելու է դիպլոմով և 2000-ական ԱՄՆ դոլար գումարով:
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի կազմկոմիտեն սահմանում է նաև 5000 ԱՄՆ դոլար և դափնեկրի մրցանակ կոմպոզիցիա մասնագիտության հաղթողի համար:
Մրցույթի փակման արարողությունը, դաշնակահարների, կոմպոզիտորների պարգևատրման արարողությունը և գալա-համերգը տեղի կունենա հունիսի 13-ին` ժ.19:00-ին, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում:
Ա. Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթն անց է կացվում Հայաստանի Հանրապետության նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի հովանու ներքո, մրցույթի կազմակերպիչներն են ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը, «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամը, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան:
Նշենք, որ արդեն երկրորդ տարին Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի կողքին է նաև ԱՊՀ-Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամը:

В Ереване сегодня стартует конкурс имени Арама Хачатуряна
Сегодня в Ереване стартует 7-ой международный музыкальный конкурс имени Арама Хачатуряна, сообщили корреспонденту Aysor в пресс-службе Государственного молодежного оркестра Армении.
Официальная церемония открытия конкурса пройдет 6 июня в 19:00 в концертном зале имени Арама Хачатуряна. На церемонии открытия выступит государственный молодежный оркестр Армении, которым будет руководить всемирно известный дирижер Кристиан Ярви.
Сегодня в рамках конкурса выступит лауреат многих международных музыкальных конкурсов пианист Армен Бабаханян.
В завершении концерта прозвучит третья часть концерта для скрипки с оркестром А.Хачатуряна «ре минор» в исполнении известного скрипача Михаила Симоняна (США).
Для участия в конкурсе в Армению прибудут 36 пианистов и 11 композиторов из стран СНГ, Европы, США, Канады, Австралии, Ливана, Испании, Грузии, Китая, Кореи и Доминиканской Республики.
Церемония награждения пианистов, композиторов и гала-концерт состоятся 13 июня в концертном зале «Арам Хачатурян».
Оргкомитет международного конкурса им. А.Хачатуряна установил следующие призы для пианистов: первое место – денежный приз в размере 15 тысяч долларов и диплом лауреата, а также возможность выступать с концертами в сезоне 2011-2012гг. с симфоническим оркестром Мариинского театра (худ. рук. и главный дирижер Валерий Гергиев) или с Государственным академическим симфоническим театром Москвы (худ. ру. и главный дирижер Павел Коган). За второе место предусмотрен приз в размере 10 тысяч долларов и диплом лауреата, а за третье – 5 тысяч и диплом лауреата.
Оргкомитет конкурса установил также приз в размере $5 тысяч и диплом лауреата для победителя по специальности композиция.
В состав жюри конкурса пианистов входят такие известные музыканты и преподаватели из разных стран как Светлана Навасардян (Армения), Юрий Айрапетян (Россия), Сара Лайман (Канада), Пан Чунь (Китай), Джаспер Пэррот, Рустем Хайрудинов (Великобритания), Жания Субакирова (Казахстан).
Конкурс организован министерством культуры Армении, культурным фондом «Арам Хачатурян», Ереванской государственной консерваторией имени Комитаса и пройдет по высоким патронажем первой леди Армении Риты Саргсян.