Ադրբեջանում չեն պաշտպանում ձերբակալված հավատացյալներին
Վերջին շրջանում Ադրբեջանում սաստկացել են մուսուլման հավատացյալների նկատմամբ բռնությունները: Նրանց զանգվածային կարգով ձերբակալում ու բանտ են նստեցնում: Կովկասի մուսուլմանների վարչության մամուլի քարտուղար Ռահիմա Դադաշովան հայտարարել է, որ այդ մարկանց ձերբակալել են ոչ թե հավատացյալ լինելու, այլ երկրի օրենքը խախտելու համար: Ալլահշուքյուր Փաշազադեի գրասենյակի մամուլի քարտուղարի այս հայտարարությունը զայրացրել է ադրբեջանցի հավատացյալներին:
Իրանական «Aran» լրատվական գործակալությունը մեջբերում է Կրոնի ու խղճի ազատության պաշտպանության կենտրոնի նախագահ, Բաքվի կենտրոնական մզկիթի առաջնորդ Հաջի Իլգար Իբրահիմօղլուի խոսքերը.
«Այս խոսքերը սրտի ցավով լսեցի: Շատ անհավասարակշռված հայտարարություններ էին: ԿՄՎ աշխատակիցները գոնե արտաքուստ պետք է պահպանեն կոռեկտությունը: Հիջաբի արգելման դեմ բողոքելու համար ձերբակալվածները բանտարկվել են հավատի համար: Ալլահի ճանապարհը բռնած մարդկանց չպաշտպանելը ամենամեծ բարոյական հանցագործությունն է: Եթե չեն պաշտպանում, գոնե թող լռեն»:

В Азербайджане не защищают арестованных верующих
В последнее время в Азербайджане ужесточились преследования в отношении верующих мусульман. Их задерживают в массовом порядке и помещают в тюрьмы. Глава пресс-службы Управления мусульман Кавказа Рахима Дадашева заявила, что этих людей арестовали не за веру, а за нарушение закона страны. Это заявление пресс-секретаря шейх уль-ислама Аллахшукюра Пашазаде вызвало волну возмущения среди верующих азербайджанцев.
Иранское информационное агентство «Aran» цитирует в этой связи слова директора Института прав человека и гражданской позиции, имама-джамаата мечети «Джума» в Ичери шехер, философа и теолога хаджи Ильгара Ибрагимоглу.
«Я слушал эти слова с болью. Это очень неуравновешенное заявление. Сотрудники Управления мусульман Кавказа хотя бы внешне должны сохранять корректность. Арестованные за протест против запрета на хиджаб брошены в тюрьму за веру. Отказ от защиты людей, вставших на путь веры в Аллаха, самое большое моральное преступление. Если не защищают, то пусть хотя бы молчат».