Հաստատվել է Սերոբ Տեր-Պողոսյանի մեղադրական եզրակացությունը
ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ քննչական վարչության վարույթում «Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատ»-ի գլխավոր տնօրեն Ս.-Գ. Տեր-Պողոսյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող
ՀՀ գլխավոր դատախազության Ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող գործերով վարչության պետի տեղակալը հաստատել է «Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատ»-ի գլխավոր տնօրեն Ս.-Գ. Տեր-Պողոսյանի մեղադրական եզրակացությունը:
Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի վարչությունից:
«Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Ս.-Գ. Տեր-Պողոսյանը 2004-2010թթ. ընթացքում իր հետ համասեռամոլությամբ զբաղվելու ու սեքսուալ բնույթի այլ գործողություններ կատարելու համար Ախթալա քաղաքի անչափահասներից սեռական ոտնձգության զոհերի հարմար թեկնածուներ ընտրելու նպատակադրվածությունից ելնելով` տարբեր պատրվակներով, այդ թվում` նրանց հանգիստը սկաուտական ճամբարներում և արշավներում կազմակերպելու, դպրոցներում և սպորտային խմբակներում հանդիպումներ անցկացնելու ընթացքում, կատարել է դիտարկումներ, այդ թվում` կինո և ֆոտո նկարահանումներ, ընտրել առավել խոցելի` նյութապես անապահով խավի ծնողազուրկ, հիմնականում հայր չունեցող բարետես արտաքինով տղաների, որոնց առաջին իսկ հանդիպման ժամանակ գայթակղելու համար, նրանց անհատույց տվել է մինչև 100.000 դրամի հասնող գումարներ: Դիտարկումների արդյունքում ընտրված մի շարք անչափահաս, այդ թվում` սեռական հասունության չհասած տղաների հետ, նրանց կամքին հակառակ օգտագործելով անօգնական վիճակը` կարիքավոր դրությունը, տարիքով պայմանավորված հոգեբանական խոցելիությունը և իր ազդեցիկ դիրքից առաջացած վախի զգացողությունը` զբաղվել է համասեռամոլությամբ և սեքսուալ բնույթի այլ գործողություններով»:
Հարուցված քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում Սերոբ Տեր-Պողոսյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140-րդ հոդվածով առաջադրված մեղադրանքը (նախատեսում է ազատազրկում մինչև 3 տարի ժամկետով), վերաորակվել է և վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 3-րդ մասով (նախատեսում է ազատազրկում համապատասխանաբար 4-10 և 8-15 տարի ժամկետով):

Утверждено обвинительное заключение по делу Сероба Тер-Погосяна
Генеральная прокуратура Армении утвердила обвинительное заключение по уголовному делу, возбужденному в отношении гендиректора «Горно-обогатительного комбината Ахталы» Сероба Тер-Погосяна, которое находится в производстве Службы национальной безопасности РА. Об этом сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры.
Предварительное следствие доказало, что Сероб Тер-Погосян в период с 2001 по 2010 годы с целью выбора кандидатов для гомосексуальной связи и иных действий сексуального характера, под самыми разными предлогами, в том числе для организации отдыха в скаутских лагерях и участия в походах, в ходе встреч в школах и спортивных клубах проводил наблюдения, выбирая среди несовершеннолетних лиц мужского пола наиболее социально уязвимых, ущемленных детей, отличавшихся привлекательной внешностью, которые зачастую росли без отца, снимая их на фото и видео. Чтобы соблазнить несовершеннолетних, Тер-Погосян при первой же встрече безвозмездно давал им суммы в размере до 100 000 тысяч драмов.
С некоторыми «прошедшими отбор» несовершеннолетними, в том числе с мальчиками, которые не достигли половой зрелости, Тер-Погосян, используя социальное положение, беспомощность, обусловленную возрастом психологическую уязвимость, чувство страха перед влиятельным лицом, вступал против их воли в гомосексуальные контакты и совершал иные действия сексуального характера.
Предъявленное в рамках предварительного следствия по возбужденному уголовному делу С.Тер-Погосяну обвинение по статье 140 УК Армении (предусматривает срок лишения свободы до 3 лет) было заменено обвинениями по пункту 3 части 2 статьи 139, а также по части 3 статьи 139 УК Армении (предусматривает лишение свободы соответственно на 4-10 и 8-15 лет).