Այսօր Գեղեցկության միջազգային օրն է
Գեղեցկության միջազգային օրը հռչակվել է Միջազգային գեղագիտության և կոսմետոլոգիայի «Սիդեսկո» կոմիտեի կողմից:
Կոսմետոլոգիայի ոլորտում 20-րդ դարը եղել է հեղափոխական: Դարի 5 խոշորագույն կոսմետիկ կայսրությունները փոխեցին պատկերացումները շպարի պարագաների մասին` բացահայտելով հազարամյակի «դեմքը»:
1995թ-ին Համաշխարհային կոնգրեսը սեպտեմբերի 9-ը հռչակեց Համաշխարհային գեղեցկության օր: Այս օրը ողջունում են այն ամենը, ինչը գեղեցիկ է, ինչը, դասականների խոսքով, «կփրկի աշխարհը»: Այդ օրվանից աշխարհի շատ քաղաքներում հենց սեպտեմբերի 9-ին են անցկացվում գեղեցկության մրցույթները:
Հետաքրքրական է, որ շատ քաղաքներում նույնիսկ կազմակերպվում են մրցույթներ այնպիսի կանանց համար, ովքեր այնքան էլ չեն համապատասխանում գեղեցկության միջազգային չափանիշներին, բայց ունեն յուրահատուկ գեղեցկություն կամ աչքի են ընկնում եզակի հատկանիշներով:
Նշենք, որ պատմության մեջ առաջին գեղեցկության մրցույթն անցկացվել է Բելգիայում 1888թ-ին, իսկ առաջին «Միսս աշխարհը»` Լոնդոնում` 1951թ-ի ապրիլին:

9 cентября – Международный день красоты
Сегодня, 9 сентября, по инициативе Международного комитета эстетики и косметологии (CIDESCO) отмечается Международный день красоты. Об этом сообщает Calend.ru.
Как отмечается, XX век стал революционным в сфере косметологии. В 1995 году на Всемирном конгрессе было принято решение 9 сентября считать Всемирным днем красоты.
Согласно информации, в этот день в мире особенно приветствуется все красивое, прекрасное, что доставляет эстетическое и нравственное наслаждение. Поэтому во многих городах и странах именно 9 сентября повсеместно проводятся конкурсы красоты. Кроме того, уже стало доброй традицией организовывать 9 сентября в вузах конкурсы среди студенток, претендующих на титул местной Королевы Красоты.
При этом в некоторых городах мира учреждаются даже специальные поощрительные фестивали для тех представительниц слабого пола, которые по каким-то причинам не соответствуют мировым стандартам. Эти фестивали приветствуют людей, выделяющихся своей особой, неповторимой красотой, заключающейся, прежде всего, в своеобразии внешнего вида.