Հասանելի է ադրբեջանական ցանկացած նշանակետ
«Այս զորահանդեսին ներկայացվեցին համազարկային կայանները` չինական, ներկայացվեցին մարտավարական «Տոչկա-Ու» համալիրները, որոնք ունեն 120 կմ հեռահարություն և համարվում են գերճշգրիտ զենք և ներկայացվեց «Էլբրուս» օպերատիվ-մարտավարական հրթիռային համալիրները, որոնք ունեն 300 կմ հեռահարություն»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով ՀՀ անկախության 20-ամյակին նվիրված տոնական զորահանդեսին` ասաց ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Նա նշեց, որ «Էլբրուս» համակարգերը բացառիկ են իրենց տվյալներով, քանի որ 300 կմ հեռահարությամբ հասանելի է ադրբեջանական ցանկացած նշանակետ:
«Նման համալիրներ ամբողջ տարածաշրջանում ունեն միայն ՀՀ-ը և Իրանը: Դրանք անցել են ՀՀ-ում կատարելագործում, ինչը նույնպես բացառիկ իրողություն է»,-ընդգծեվ Ա. Հովհաննիսյանը:
Նա, անդրադառնալով հակաօդային պաշտպանության համակարգերին նշեց, որ կատարելագործվել են «Օսա» և «Օկա» զենիթահրթիռային համալիրները, որոնք մեծ նշանակություն ունեն լեռնային տեղանքում, Արցախյան գոյամարտում հակառակորդի տեխնիկային խոցող միջոցները եղել են «Օսա» և «Օկա» համակարգերը:
Ա. Հովհաննիսյանը, անդրադառնալով հայկական անօդաչու թռչող սարքերին, նշեց, որ դրանք համալրված են հետախուզական մի քանի սարքավորումներով, կանալներով, հարմարեցված են ոչ միայն ցերեկային գործողությունների համար, dրանք ինտեգրված են հրետանու կրակի կառավարման մեջ, որը շատ կարևոր հանգամանք է:
Ռազմական փորձագետի խոսքերով` հայկական անօդաչու սարքերը պատրաստված են կոմպոզիցիոն մետաղներից, որոնց ստացման համար մենք մեր մոտ զարգացրել ենք Արևմուտքից բերված բացառիկ տեխնոլոգիական համակարգեր, և այդ անօդաչուները դժվար են նկատվում հակաօդային պաշտպանության համակարգերի կողմից:
Ա. Հովհաննիսյանը հավելեց, որ հայկական անօդաչու թռչող սարքերի վրա կան բացառիկ լուծումներ և մենք այդ առումով կարող ենք ոմանց ինչ-որ բաներ սովորեցնել:

Военный эксперт: ВС Армении доступна любая азербайджанская цель
На сегодняшнем параде были продемонстрированы такие мощные виды вооружений, как тактический ракетный комплекс «Точка-У», имеющий дальность поражения 120 км и считающийся сверхточным оружием, а также оперативно-тактический ракетный комплекс 9К72 «Эльбрус», который способен поразить цель на расстоянии 300 км. Об этом заявил сегодня журналистам военный эксперт Арцрун Ованнисян.
По его словам, ракетный комплекс 9К72 «Эльбрус» считается исключительным по своим тактико-технические характеристикам. «Такие комплексы во всем регионе имеют только Армения и Иран. Они прошли модернизацию в Армении, что также является исключительным явлением», - подчеркнул А.Ованнисян.
А.Ованнисян отметил, что ракетные комплексы «Оса» и «Ока» также модернизированы в Армении и играют серьезную роль в системе противовоздушной обороны в горной местности. По его словам, эти средства ПВО применялись в ходе карабахской войны для поражения техники противника.
Военный эксперт также сообщил, что продемонстрированные на военном параде беспилотники армянского производства «Крунк» оснащены несколькими разведывательными устройствами. По его словам, помимо разведывательных функций беспилотники также интегрированы в систему управления артиллерией, что очень важно.
Как сообщил А.Ованнисян, армянские беспилотники изготовлены из композитных материалов, для получения которых в Армении были развиты и применены западные технологи. «Эти БПЛС очень легкие, и их трудно обнаруживать средствами ПВО», - сказал эксперт. А.Ованнисян отметил, что на беспилотных летательных аппаратах армянского производства есть уникальные решения, и в этом смысле некоторым есть чему поучиться у республики.