Արցախ. 10 000-րդ այցելուն
2011թ. հոկտեմբերի 7-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հյուպատոսական ծառայությունում գրանցվեց այս տարվա 10 000-րդ այցելուն: Դա Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի, բանաստեղծ և թարգմանիչ Վադիմ Ռախմանովն է: ԼՂՀ ԱԳՆ կողմից նրան շնորհվեց հավաստագիր և հուշանվեր` Լեռնային Ղարաբաղի խորհրդանիշով: Այս մասին տեղեկացնում են ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
ԼՂՀ ԱԳՆ հյուպատոսական ծառայության տվյալների համաձայն` 2011թ. անցած 9 ամիսների ընթացքում ԼՂՀ այցելած օտարերկրացիների թիվը 64 %-ով գերազանցում է 2010թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
Հարկ է նշել, որ օտարերկրացի այցելուների շրջանում գերակշռում են Ռուսաստանի, ԵՄ, ԱՄՆ. Իրանի, Կանադայի քաղաքացիները: 2011թ. երեք եռամսյակների ընթացքում կրկնապատկվել է Ռուսաստանից զբոսաշրջիկների թիվը` անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշի համեմատ: Շարունակում է ընդլայնվել ԼՂՀ այցելող օտարերկրացիների աշխարհագրությունը. Լեռնային Ղարաբաղ են այցելում զբոսաշրջիկներ Ճապոնյաից, Չինաստանից, Սինգապուրից, Բրազիլիայից, Վենեսուելայից, Իսրայելից, Նոր Զելանդիայից, Հնդկաստանից, Կոտ դ'Իվուարից և այլ երկրներից:
Արցախի նկատմամբ հատուկ հետաքրքրություն են ցուցաբերում աշխարհի տարբեր երկրներից հայկական Սփյուռքի ներկայացուցիչները: Նրանք հիմնականում այցելում են Գանձասարի /XIII դար/, Ամարասի /IV դար/, Դադիվանքի /IV դար/ վանական համալիրներ, հնագույն հայկական քաղաք Տիգրանակերտի պեղումների գոտի, Ազոխի քարանձավ, Նիկոլ դումանի տուն-թանգարան, ինչպես նաև Ականաբերդի, Լևոնաբերդի, Բերդաքարի, Ասկերանի, Թումասաբերդի հայկական ամրոցներ:
Ըստ զբոսաշրջիկների` հրապուրում են ոչ միայն բազմադարյա պատմական հուշարձանները, շքեղ բնությունը, գեղատեսիլ կիրճերը, առողջ էկոլոգիան, հանքային և տաք աղբյուրները, այլև արցախցիների բարյացակամությունն ու հյուրասիրությունը:

Artsakh: ten thousandth visitor
On October 7, 2011, the ten thousandth visitor of this year was registered at the Consular Service of the Ministry of Foreign Affairs of the Nagorno Karabakh Republic. It was a citizen of the Russian Federation, poet and translator Vadim Rakhmanov. The NKR MFA official representative handed him a corresponding certificate and memorable gift with the symbol of Nagorno Karabakh.
According to the information of the NKR MFA Consular Service, the number of foreign citizens, who visited the NKR for the 9 months of 2011, exceeds the index of the same period of 2010 by 64%.
It should be noted that the majority of foreign visitors make citizens of Russia, EU states, USA, Iran, and Canada. For the three quarters of 2010, the number of tourists from Russia has increased twice, compared with the similar period of 2010. The geography of the NKR visitors continues increasing: Nagorno Karabakh is visited by tourists from Japan, China, Singapore, Brazil, Venezuela, Israel, New Zealand, India, Cot d'Ivuar, and other states.
Special interest towards Artsakh is displayed by representatives of the Armenian Diaspora of different countries of the world. They mainly visit the monastery complexes of Gandzasar (XIII century), Amaras (IVc.), Dadivank (IVc.), the area of excavations of the ancient Armenian city of Tigranakert, the Azokh Cave, Nicola Duman's home-museum, as well as the Armenian fortresses of Akanaberd, Levonaberd, Berdakar, Askeran, and Tumasaberd.
According to the tourists, they are attracted by not only the ancient historical monuments, magnificent nature, picturesque gorges, healthy environment, mineral and hot sources, but also the kindness and hospitality of the Artsakh people, NKR MFA press service reports.