Պիկասոյի Ձիու գլուխը, Բաժակ ու կուժը գտնվել են
Սերբիայի ոստիկանությունը հայտնաբերել է իսպանացի նկարիչ Պաբլո Պիկասոյի երկու կտավները, որոնք գողացվել էին երեք տարի առաջ Շվեյցարիայում:
«Բի-92» հեռուստաընկերությունը հայտնել է, թե այժմ արվեստի գործերը «գտնվում են ապահով վայրում», և Շվեյցարիայի դատախազությունն արդեն համապատասխան հարցում է ուղարկել` այն սեփականատիրոջը փոխանցելու համար: Միևնույն ժամանակ, դեռ հայտնի չէ, թե ով կամ ում պատվերով էր գողացվել «Ձիու գլուխը» ու «Բաժակ և կուժ» կտավները, որ ցուցադրվել էին 2008 թվականի փետրվարին Ցյուրիխին մոտ կայացած ցուցահանդեսում:
Նկարները, որոնց արժեքը գերազանցում է 1 միլիոն դոլարը, պատկանում են Հանովերում գտնվող Շպրենգել թանգարանին: «ԻՏԱՌ - ՏԱՍՍ- ը փոխանցում է, որ նկարները գողացվել էին Սերբիայից ու Չերնոգորիայից եկած «ոչ պրոֆեսիոնալ» գողերի խմբավորման կողմից:

В Сербии обнаружили похищенные в Швейцарии картины Пикассо
Правоохранительные органы Сербии обнаружили 2 полотна кисти всемирно известного испанского художника Пабло Пикассо, похищенные 3 года назад в Швейцарии. Об этом сообщает «ИТАР-ТАСС» со ссылкой на телеканал Б-92.
Согласно информации, сейчас произведения искусства «находятся в надежном месте», а прокуратура Швейцарии уже направила соответствующий запрос об их передаче владельцу.
Отмечается также, что пока не известно, кто и по чьему заказу украл картины «Голова лошади» и «Стакан и кувшин» в феврале 2008 года с выставки в небольшом городе близ Цюриха.
Как сообщается, картины, стоимость которых превышает 1 млн. долл., принадлежат музею Шпренгеля в Ганновере. Полотна были похищены бандой непрофессиональных грабителей из Сербии и Черногории.