«Ռուսական արջուկը» Հայաստանի դպրոցներում
Նոյեմբերի 11-ին Հայաստանում արդեն երկրորդ անգամ պաշտոնապես կանցկացվի «Ռուսական արջուկ» միջազգային խաղ-մրցույթը։
«Ռուսական արջուկ. լեզվաբանություն բոլորի համար» խաղ-մրցույթը համարվում է «Կենգուրու. մաթեմատիկան բոլորի համար» միջազգային հանրաճանաչ ու սիրված մրցույթի կրտսեր «եղբայրը»: Մրցույթի գլխավոր նպատակն է՝ համընդհանուր հետաքրքրություն առաջացնել ռուսաց լեզվի հանդեպ, այն առավել գրավիչ դարձնել երեխաների համար՝ ցույց տալով ռուսաց լեզվի ողջ հմայքն ու հարստությունը:
Այս տարի մրցույթի աշխարհագրությունն ընդլայնվել է. մրցույթին մասնակցելու հրավեր-փաթեթներն արդեն ուղարկվել են ՀՀ բոլոր քաղաքների 553 և Ստեփանակերտի բոլոր 13 դպրոցներին: Մեկնարկել է նաև մրցույթին մասնակցել ցանկացող աշակերտների գրանցումը:
Դպրոցներում աշակերտների գրանցման վերջնաժամկետը հոկտեմբերի 13-ն է, իսկ դպրոցների հայտերի ներկայացման վերջնաժամկետը` հոկտեմբերի 20-ը:
Հիշեցնենք, որ անցյալ տարի «Ռուսական արջուկ» խաղ-մրցույթին մասնակցեցին Երևանի թվով 41 և Գյումրու 8 դպրոցների 2130 աշակերտներ, որոնցից 144-ն արժանացել է մրցանակների։ Հայտնում են  «Այբ» կրթական հիմնադրամից:

Russian Bear in Armenian Schools
The international contest “Russian Bear” will be officially held for the second time in Armenia on November 11.
The contest “Russian Bear – Linguistics for All” is the younger "brother" of another popular and beloved international school contest, “Kangaroo – Math for All”. The main goal of the contest is to attract an overall interest towards the Russian language, make it more attractive for children, thus showing its charm and richness.
We are pleased to state that this year the contest's geography has been expanded. The packages with invitations for participation have already been sent to 553 schools of all cities in Armenia and all 13 schools in Stepanakert. Registration of children willing to participate in the contest has also started.
The deadline for children's registration at schools is October 13, and for submission of school applications – October 20.
It will be recalled that last year 2130 students from 41 schools of Yerevan and 8 schools of Gyumri participated in the “Russian Bear”.