ՀՀ-ում ամեն երրորդ կինը ենթարկվում է որևէ մի տեսակի բռնության
Կանանց իրավունքների կենտրոնը 2011թ. առաջին և երկրորդ եռամսյակում թեժ գծերի միջնորդությամբ գրանցել է 1340 զանգ կանանց բռնության բողոքներով, որից 489-ը` առաջնային, 854-ը`հոգեբանական բռնության բողոքով, 13-ը` սեռական, 481-ը` ֆիզիկական բռնության:
Ահազանգով դիմող կանանց կազմակերպությունը բաժանել է երկու տարիքային խմբի`26-32, 33-40:
Կենտրոնի տնօրեն Սուսաննա Վարդանյանը պատմեց, որ կանանց բռնության ոլորտում իրենք աշխատում են 1997թվականի վերջից ու կարող է համոզված ասել, որ Հայաստանում կա նման հիմնախնդիր, որը պետք է լուծել պետական ու ոչ պետական մակարդակներով:
Ըստ նրա` կենտրոնը բռնության վերաբերյալ 3 հետազոտություն է անցկացրել` 2000, 2007 և 2009 թվականներին և արդյունքները վկայում են, որ «գրեթե ամեն երրորդ կինը ենթարկվում է որևէ մի տեսակի բռնության` ֆիզիկական, հոգեբանական, սեռական:
Նա տեղեկացրեց, որ կազմակերպությոնում աշխատում է երկու թեժ գիծ ու եթե 24 ժամում 12 զանգ են ունենում, մեծ մասը կնոջ բռնությանն է վերաբերում:

The Women’s Rights Center in the first and second quarters has recorded 1340 calls by the help of the hotlines that prove that there is violence over the women’s rights in Armenia.
The organization has divided the women into two age-groups 26 – 32 and 33 – 40.
Director of the center Susanna Vardanyan told that they have been working in this sphere since 1997 and can say with confidence that this problem really exists in Armenia and it should be solved both in governmental and non-Governmental level.
According to her the center has held 3 investigations concerning the violence in 2000, 2007 and 2009. The results prove that every 3rd woman undergoes a type of violence – physical, psychological, sexual.
She also informed that the organization has 2 hotlines and if it gets 12 calls during 24 hours most of them refer women’s rights violation.