Հոլանդիայի դատարանը մերժեց Samsung-ի հայցը
Հոլանդիայի քաղաքացիական գործերով դատարանը երեկ մերժել է Samsung ընկերությանը՝ արգելել Apple- ի արտադրանքի վաճառքն այս երկրի տարածքում։ Հարավկորեական ընկերությունը հայտարարել է, որ Apple-ը գողացել է իրենից 3G-ինտերնետային տեխնոլոգիաները՝ դրանք օգտագործելով iPhone-ի սմարթֆոններում և iPad-ի պլանշետներում. տեղեկացնում է Associated Press-ը։
Իր հայցում Samsung-ը հենվում էր այն հանգամանքի վրա, որ հենց իրեն է պատկանում 3G տեխնոլոգիաների պատենտը, որն օգտագործվում է iPhone-ում և iPad-ում, իսկ Apple-ն այդ տեխնոլոգիաներն օգտագործելու լիցենզիա չի ձեռք բերել։
Դատարանի որոշմամբ՝ լիցենզիայի պայմանները, որոնք Apple-ին առաջադրվել էին Հարավկորեական ընկերության կողմից, բանականությունից դուրս և խտրական են, որի պատճառով էլ Apple-ը չի կարողացել ձեռք բերել այն։
Հատկանշական է, որ Apple-ի և Samsung-ի միջև վեճերի դատական գործընթացներ են սկսված աշխարհի ինը երկրներում։ Այս ընկերություններն երկուստեք իրար մեղադրում են տեխնոլոգիաներ գողանալու մեջ։

A Dutch court on Friday turned down Samsung Electronics' request for an injunction against all of Apple's mobile products that use 3G telecommunications technology, denying it revenge over a similar move by Apple, the Reuters reports.
The two technology giants have been locked in an acrimonious battle in 10 countries involving smartphones and tablets since April. Four patent infringement cases launched by Samsung against Apple were filed in the Netherlands alone.
A court in The Hague on Friday dismissed Samsung's claims of patent infringement by Apple, scuppering its bid to ban the sale of iPhones and iPads in the Netherlands. It also rejected Apple's counterclaims in the case.
On Friday, the Dutch court found that Samsung's 3G patents were part of essential standards which should be open to license under FRAND and that the two companies should negotiate an agreement.