«Emporio Armani»-ն` հայամետ քարոզչություն
Օրերս թուրքական «Taraf» (Թարաֆ) օրաթերթի սյունակագիր Ռոնի Մարգուլիեսը իր հոդվածում պատմել է Թուրքիայում տեղի ունեցած զավեշտալի մի դեպք: Ըստ Մարգուլիեսի` Թուրքիայի Ավշա կղզում հանգստանալու մեկնած մի քանի անձինք, ովքեր կրել են «Emporio Armani» գրությամբ վերնաշապիկներ, ձերբակալվել են հայամետ քարոզչություն անելու մեղադրանքով:
Բանը նրանում է, որ թուրքական մի քանի քաղաքներում, այդ թվում և Ավշա կղզում «Emporio Armani»-ին թարգմանում են «Հայկական կայսրություն»: Աշխարհահռչակ բրենդի անունը նույն կերպ են թարգմանել նաև վերոնշյալ գործով ոստիկանություն կանչված 3 թարգմանիչները:
Իր հոդվածում թուրք սյունակագիրը սարկազմով ներկայացնում է մեղադրյալների ցուցմունքը ոստիկանական բանժանմունքում, թե ինչպես են վերջիններս արդարանում, որ չեն ցանկացել հայամետ քարոզչություն անել և գնել են այդ հագուստը միայն այն պատճառով, որ «Emporio Armani»-ին աշխարհում հայտնի բրենդ է:

Emporio Armani pro-Armenian propaganda
Turkish columnist of "Taraf” daily Roni Margulies told a very ridiculous case in his story that happened in the Turkish island of Avsha. According to the source a group of tourists who had visited the island were arrested as they were wearing shirts from “Emporio Armani”.
The visitors were accused of making Armenian propaganda.
In some Turkish cities, including the island of Avsha, “Emporio Armani” is translated as “Armenian Empire”. Police called three translators who have also translated the famous brand name as “Armenian Empire”.
The columnist describes the scene of the tourists apologizing for the incident and saying that they bought the shirts only because “Emporio Armani” is a worldwide famous brand.