Չինաստանը շարունակում է զենք մատակարարել Իրանին
ԱՄՆ Կոնգրեսի ամերիկա-չինական տնտեսական և անվտանգության հարցերով կոմիտեն զեկույց է պատրաստել, որտեղ նշվում է, որ Չինաստանը շարունակում է ժամանակակից զինատեսակներ մատակարարել Իրանին, այդ թվում թևավոր հրթիռներ, և դա արվում է ՄԱԿ-ի բանաձևերին հակառակ, որոնք կիրառվում են Թեհրանի նկատմամբ:
Զեկույցի հեղինակի խոսքերով, Չինաստանը շարունակում է Իրանին ապահովել ժամակակակից ռազմական համակարգերով, այդ թվում նավերի դեմ ուղղված թևավոր հրթիռներով, որոնց թվում C-802-ը, որոնք Պեկինը դեռևս 1997թ.-ին խոստացել էր Վաշինգտնին չառաքել Իրանին: Այդ մասին հաղորդում է «vz.ru» կայքը:

China provides Iran with weapons
It comes as a draft report revealed China is continuing to provide advanced missiles and other conventional arms to Iran, in violation of UN sanctions against the regime, dailymail.co.uk reports.
The report, from the U.S.-China Economic and Security Review Commission, revealed China sold $312million of arms to Iran, second only to Russia.
It also noted that after Russia began cutting back arms transfers to Iran in 2008, China became the largest arms supplier to the Iranian military.
Most of the weapons transfers involved sales of Chinese anti-ship cruise missiles, including C-802 missiles that China promised the U.S. in 1997 would not be exported to Iran.