Կաջակցի Նուբարաշենի թունաքիմիկատների գերեզմանոցի հետազոտմանը
Այսօր ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատար Քարել Հոֆսթրան և Հայաստանի Արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագիր ուղղված թունավոր տեղանքի ռիսկերի գնահատման և էկոլոգիապես անվտանգ վնասազերծման մեթոդի մշակմանը: Այս մասին տեղեկացնում են ԵԱՀԿ գրասենյակից:
Երևանի Նուբարաշեն թաղամասում գտնվող բլուրում թաղվել են մոտ 500 տոննա ժամկետանց պեստիցիդներ և կայուն օրգանական աղտոտիչներ, այդ թվում` ԴԴՏ: Անցյալ տարի ԵԱՀԿ աջակցությամբ մշակվեց արտակարգ իրավիճակի գործողությունների ծրագիր` կանխելու թունաքիմիկատների թափանցումը շրջակա միջավայր:
Տեղանքն այնուամենայնիվ դեռևս վտանգ է ներկայացնում, քանի որ գտնվում է սողանքային ակտիվ գոտում, բնակեցված և գյուղատնտեսական տարածքներին մոտ: Նոր ծրագրի շրջանակներում կիրականացվի գերեզմանոցի` շրջակա միջավայրի ու մարդու առողջությանը սպառնացող ռիսկերի, լցոնված նյութերի բաղադրության ու գեոֆիզիկական իրավիճակի գնահատում, կառաջարկվի տեղանքի վերջնական վնասազերծման մի քանի տարբերակներ:
«Այս ծրագիրը, որ մենք սկսում ենք այսօր, կարևոր կլինի` շրջակա տարածքի բնակիչների համար անվտանգ միջավայր ապահովելու գործում», - ասաց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատար Քարել Հոֆսթրան.- «Ես հավատացած եմ, որ մարդկանց համար առկա ռիսկերի գնահատումը, տեղանքի գեոֆիզիկական ուսումնասիրությունը և սողանքի ու էրոզիայի վտանգների վերլուծությունը կօգնի հստակ պատկերացում կազմել և առաջարկել արդյունավետ լուծումներ»:
ԵԱՀԿ-ն կտրամադրի կազմակերպչական, տեխնիկական և ֆինանսական աջակցություն ծրագրի իրականացման համար, որ կշարունակվի մինչև 2012թ. դեկտեմբերի վերջ:

OSCE to support feasibility study of Nubarashen toxic waste site
Carel Hofstra, Acting Head of the OSCE Office in Yerevan, and Armenian Minister of Emergency Situations Armen Yeritsyan signed a memorandum of understanding today to launch an environmental security project to address the risks of a toxic waste site, the OSEC Press Office reports.
Some 500 tons of obsolete pesticides and persistent organic pollutants, including DDT, were buried on a hill in the Nubarashen district of Yerevan in Armenia. Last year, the OSCE helped devise an emergency action plan to address the release of chemicals into the surrounding environment.
The site remains an environmental hazard, however, as it is located in an active landslide zone, close to populated areas and agricultural zones. The newly launched project will determine the risks of the site to the environment and human health, analyze the contents and geo-physical situation of the landfill, and recommend several options for final remediation of the site.
“The project we are launching today will be instrumental in ensuring a safe environment for the people living in the surrounding area,” said Carel Hofstra, the Acting Head of the OSCE Office in Yerevan. “I trust that the human risk survey, geo-physical study of the site and analysis of the landslide and erosion risk carried out under the project will help to have a clear picture and recommend effective solutions.“
The OSCE will provide organizational, technical and financial support for the project, which will continue until end December, 2012.