Շտյորե. Բոլոր հակամարտությունները պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով
Պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող Նորվեգիայի ԱԳ նախարար Յոնաս Գահր Շտյորեն լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց, որ նորվեգական նավթային ու էներգետիկ ընկերությունները Ադրբեջանում աշխատում են այդ երկրի օրենքներին ու կանոններին համապատասխան` միաժամանակ հավատարիմ մնալով միջազգային հիմնարար ստանդարտներին. «Ես ոչ մի կասկած չունեմ, որ մեր ընկերություններն այդպես են աշխատում Ադրբեջանում»,- ընդգծեց ԱԳ նախարարը:
Յոնաս Գահր Շտյորեն, ի պատասխան լրագրողներից մեկի հարցին, թե Նորվեգիան մտավախություն չունի՞, որ իր ներդրած գումարներով Ադրբեջանը սպառազինությունների մրցավազք է սկսել, ու հաճախ էլ հանդես է գալիս ուժի կիրառման սպառնալիքներով, հայտարարեց, թե Նորվեգիան այն դիրքորոշմանն է, որ բոլոր հակամարտությունները պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով ու քաղաքական ջանքերի միջոցով:
«Մենք օժանդակում ենք ցանկացած նախաձեռնություն, որն իրականացվում է երկրների կողմից: Երբ խոսքը վերաբերում է ԼՂ հակամարտության խնդրին, մենք շեշտադրում ենք ԵԱՀԿ միջնորդական խմբին և միջազգային հանրության ջանքերին, որոնք օժանդակում են, որ կողմերը հասնեն խաղաղ լուծման այս հարցում»,-ամփոփեց իր խոսքը ԱԳ նախարարը:

Norwegian Foreign Minister Jonas Gahr Støre who is on an official visit to Armenia told the journalists that Norwegian oil and energy companies that function in Azerbaijan pay taxes and work in accordance with the country’s laws and norms, at the same time staying faithful to the basic standards: “I have no doubt that our companies work in that way in Azerbaijan,” the MFA stressed.
Jonas Gahr Støre referring to the question of one of the journalists stated that Norway thinks that all the conflicts must be resolved through peace and political efforts.
“We support any initiative implemented by the countries. As for the NK conflict, we approve the OSCE Minsk Group and the international community efforts that support the sides to reach peace,” said the Norwegian Foreign Minister.