Հայ ուսանողները նեղել են Կանադայում Թուրքիայի դեսպանին
Նոյեմբերի 9-ին ԱՄՆ Թաֆթսի համալսարանի Ֆլետչերի դիվանագիտության և իրավունքի դպրոցում դասախոսությամբ է հանդես եկել Կանադայում Թուրքիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռաֆետ Աքգյունայը: Վերջինս մինչ դեսպան դառնալը զբաղեցրել է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեբ Թայիփ Էրդողանի արտաքին քաղաքական հարցերով գլխավոր խորհրդականի պաշտոնը։
Դեսպան Աքգյունայը, չնայած այն հանգամանքին, որ դասախոսությունը վերնագրված է եղել «Թուրքիան և Մերձավոր Արևելքը», լայնորեն անդրադարձել է նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների արդի փուլին։ Մասնավորապես նա նշել է, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումն առկախված է այն պատճառով, որ պաշտոնական Երևանը խնդիրներ ունի ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ սփյուռքի հետ և չի կարողանում քաղաքական կամք դրսևորել վավերացնելու արձանագրությունները։
Դասախոսությանը ներկա հայ ուսանողները թուրք դեսպանին հիշեցրել են, որ ԱՄՆ պետքարտուղարը, ինչպես նաև միջազգային հանրության այլ ներկայացուցիչներ բազմիցս նշել են, որ գնդակը թուրքական դաշտում է, և կարիք չկա փորձել ապակողմնորոշել լսարանին։ Հայ ուսանողների կողմից նաև նշվել է Թուրքիայի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ժխտմանն ուղղված քայլերի մասին, որին թուրք դեսպանը չկարողացավ պատասխան գտնել։
Ուսանողներն ընդգծել են նաև Աքգյունայի կողմից այդքան գովազդված «տարածաշրջանայիան համագործակցության և հարևանների հետ զրո խնդիրների քաղաքականության» սնանկությունը և փաստացի վերածումը «շատ շատ խնդիրներ հարևանների հետ» քաղաքականության, հարցնելով՝ թե ով է պատասխանատու ռազմավարության և քաղաքականության միջև նման շեղման համար։ Աքգյունայը, ընդունելով, որ դա ճիշտ է, սկսել է շփոթված պատասխանել ու արդարացումներ փնտրել, ինչը կրկին ներկաների աչքում սասանել է նրա դասախոսության առանցքը։
Ֆլետչերի դիվանագիտության և իրավունքի դպրոցը հիմնադրվել է 1933թ. և հանդիսանում է ԱՄՆ-ի և ամբողջ աշխարհի առաջատար դիվանագիտական դպրոցներից մեկը։

On November 9 at the US Fletcher School of Law and Diplomacy at Taft’s University the Turkish Ambassador to Canada Rafet Akgünay read a lecture. The latter was the general counselor in political issues of the Turkish Prime Minister Rejep Tayyip Erdogan.
The lecture that he read was titled “Turkey and the Near East”, but he also spoke about the present stage of the Armenian – Turkish relations. In particular he told that the ratification of the Armenian – Turkish protocols are suspended because the official Yerevan has problems both inside the country and with the Diaspora and is unable to perform political will to ratify the protocols.
The Armenian students that were present at the lecture reminded the Turkish ambassador that the US State Secretary as well as other representatives of international community have noticed for many times that the ball was in Turkish field, and asked him not to mislead the audience. The Armenian students have also touched upon the steps that Turkey undertakes for denying the Armenian Genocide. The Turkish ambassador could find no answer.
The Fletcher School of Law and Diplomacy (also referred to as The Fletcher School) at Tufts University is the oldest school in the United States dedicated solely to graduate studies in international affairs. It is regarded as one of the world's foremost schools of international affairs.