Տուարեգների և իսլամիստների բախում՝ Մալիում
2 ամիս առաջ Մալիի հյուսիսը գրաված խմբավորումները միմյանց դեմ բախումներ են նախաձեռնել` Կիդալ քաղաքում առաջացնելով բողոքի ցույցեր:
«ՌԲԿ»-ի փոխանցմամբ, տուարեգների ազգային «Ազավադ»-ի ազատագրման կազմակերպության և իսլամիստական «Անսար Դինե» խմբավորման միջև բախումները սկսվել են քաղաքում ընթացող քաղաքացիական դժգոհությունների 3-րդ օրը:
Նշվում է, որ այն պահից սկսած, երբ ապստամբները գրավել էին Մալիի հյուսիսը, այնտեղից տեղափոխվել է 300.000 մարդ, իսկ տարածաշրջանում կայունության վերականգնմամբ զբաղվում է Արևմտյան Աֆրիկայի տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունը, որը Մալի է ուղարկել 3000-անոց զորախումբ, սակայն իրավիճակի կարգավորման ժամկետները նախանշված չեն:

Tuareg and Muslims clashes in Mali
Two rebel groups that seized northern Mali two months ago have clashed following protests in the town of Kidal, witnesses say.
A source told the BBC that fighting broke out between Tuareg MNLA rebels and the Ansar Dine Islamist group on the third day of protests in the town.
Last month, the two groups agreed to merge and turn their vast northern territory into an Islamist state.
It is estimated that more than 300,000 people have fled northern Mali since the rebels took the territory.
Regional bloc Ecowas has said it will send 3,000 troops to Mali to help the country reclaim its northern territory, but no timetable has been set.