Ծայրահեղականների իշխանության գալով հայերի վիճակը կվատթարանա
«Եթե Սիրիայում ծայրահեղական ուժերը գան իշխանության, դա միանշանակ վատ կանդրադառնա բոլոր ազգային փոքրամասնությունների, այդ թվում հայերի վրա»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով սիրիական ճգնաժամին ասաց արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանը:
Սիրիայում տիրող իրավիճակը ուղղված է, առաջին հերթին Իրանի դեմ և Իրանը հնարավոր է կորցնի իր դաշնակցին Մերձավոր Արևելքում` ի դեմս Սիրիայի:
Ըստ նրա, Սիրիայում այս իրավիճակը կարող է երկար ձգվել և հարվածը Իրանին, որի մասին շատ է խոսվում, հնարավոր է հասցվի այն բանից հետո, երբ Սիրիայի հետ «հարցերը լուծեն»:
Արաբագետը նշեց, որ Սիրիայում որոշիչ կլինի միջին խավի դիրքորոշումը և եթե այդ զանգվածները ակտիվանան, ապա նրանք կարողեն փոխել սիրիական ճգնաժամի ելքը:
Նրա խոսքերով, Սիրիայում ամեն ինչ արվել է, որ ալևինները, որի ներկայացուցիչ է նաև Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը ինտեգրվեն սիրիական հասարակությանը: Իսկ ալևինների առանձին պետության՝ Լաթաքիա մայրաքաղաքով ստեղծման հնարավորությունը բանախոսը քիչ հավանական է համարում:
Ըստ Գրիգորյանի, այս պահին ոչ ոք չի կարող ասել, թե Սիրիայում Ասադից հետո ով կգա իշխանության, քանի որ ընդդիմությունը բաղկացած է բազմաթիվ խմբերից և ուժերից:

Position of medium stratum will be decisive in Syria, expert says
If extremist forces come to power in Syria, all national minorities, including Armenians, will appear in even worse situation, Arabic Studies expert Sargis Grigoryan told reporters in Yerevan.
According to him, first of all, Syrian events target Iran which may lose Syria, its ally in the Middle East, in the aftermath of the Syrian developments.
The position of the medium stratum of Syria’s population will be decisive, and if they become more active, they can change the outcome of events, said the expert.
Mr. Grigoryan said that it’s hardly probable that a separate state of Alevins will be created in Syria, with Latakia as the capital.
The expert found it difficult to predict who will come to power in Syria after Assad, noting that Syrian opposition is represented by various groups and forces.