«Գյուղատնտեսությունը հետզարգացում է ապրում»
«Հայաստանում գյուղատնտեսության վիճակն այսօր բավականին վատ կարելի է համարել։ Գյուղնախարարությունը ներկայացնում է, թե ամեն ինչ լավ է, գյուղատնտեսությունը զարգանում է, գյուղերը շենանում են, գյուղացիների վիճակը լավ է, բայց իրականում պատկերն այլ է. գյուղացին ժգոհ է, գյուղատնտեսությունը հետզարգացում է ապրում, գյուղերը դատարկվում են, ինչը ապացույցն է այն բանի, որ գյուղերում վիճակը շատ վատ է»,- այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում նման կարծիք հայտնեց Ֆերմերային շարժում հասարակական կազմակերպության նախագահ Սարգիս Սեդրակյանը։
Բանախոսը նշեց, որ հողի սեփականաշնորհումից հետո՝ 1991թ. մինչ օրս, Հայաստանում իրականացվում է ագրարային սխալ քաղաքականություն, ինչի արդյունքում գյուղերում բևեռացում է կատարվել. հայտնվել են մի քանի խոշոր հարուստներ, որոնց շուրջը աղքատ գյուղացիների բազմություն է, ում վիճակը գնալով ավելի է վատանում»։
Ս. Սեդրակյանը խոսեց նաև այն մասին, որ սակավահող Հայաստանում գյուղատնտեսական նշանակության հողերը շատ քիչ են։ Մշակելի հողատարածքն՝ ընդամենը 560 հազար հեկտար է, որն էլ՝ սխալ ագրարային քաղաքականության հետևանքով դեգրադացիայի է ենթարկվում։
«Այսինքն՝ հետզարգացում է գնում, հողերը էռոզիայի են ենթարկվում։ Հայաստանում անապատացման վտանգավոր տենդենց է գնում»։ Մինչդեռ Հայաստանը ստորագրել է անապատացման դեմ կոնվենցիա, ըստ որի ունի մի շարք պարտավորություններ, որոնք իրականում չեն կատարվում։
«Պետությունը դա չի էլ թաքցնում։ Պաշտոնական տվյալներով, Հայաստանի մշակելի հողերի 37-40% չի մշակվում։ Բայց, եթե հետազոտություններ արվի, այդ թիվն իրականում 60-70%-ի հասնում, ինչը սարսափելի է»,- ընդգծեց մասնագետը։
Ս. Սեդրակյանի խոսքով՝ նման բանի համար բոլոր տարիների գյուղնախարարները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեին, բայց... «մարդիկ գալիս աշխատում, տեղափոխվում են ուրիշ աշխատանքի, ու ոչ ոք պատասխան չի տալիս, թե ինչու են հողերը դառնում են անմշակ»։

С.Седракян: Сельское хозяйство республики переживает регресс
В сельском хозяйстве Армении сегодня сложилась довольно неутешительная ситуация, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель общественной организации «Фермерское движение» Саркис Седракян.
«Министерство сельского хозяйства представляет, будто все хорошо: сельское хозяйство развивается, села благоустраиваются, положение крестьян улучшается, однако в действительности, картина иная – села пустеют, что свидетельствует о том, что ситуация очень плохая», - сказал С.Седракян.
По словам С.Седракяна, после приватизации земли, с 1991 года по сей день, в Армении осуществляется неправильная аграрная политика, в результате чего в деревнях произошла поляризация сил, появились несколько крупных богачей, вокруг которых масса бедных крестьян, чье состояние становится хуже с каждым днем.
По словам С.Седракяна, в Армении очень мало земель сельскохозяйственного назначения, а обрабатываемые земли составляют лишь площадь в 560 тысяч гектаров, которые из-за неправильной аграрной политики деградируют.
«То есть идет регресс, земли подвергаются эрозии. В Армении наблюдается опасная тенденция опустынивания», - отметил С.Седракян. При этом он напомнил, что Армения подписала Конвенцию ООН по борьбе с опустыниванием, согласно которой взяла на себя ряд обязательств, которые в действительности не выполняет.
«Государство даже не скрывает этого. По официальным данным, площадь необрабатываемых земель в Армении достигает 37-40% , однако в реальности этот показатель составляет 60-70%», - подчеркнул специалист.
По словам С.Седракяна, за подобное отношение к ответственности должны быть привлечены все министры сельского хозяйства, однако «люди приходят, работают, потом переходят на другие должности, и никто не отвечает за то, что земли остаются необработанными».