Սիրիայի ու Հորդանանի սահմանագծին բախում է եղել
Սիրիայի և Հորդանան զինվորականները երկու երկրների սահմանագծին այս գիշեր իրար դեմ մարտական գործողություններ են վարել։ Այս մասին տեղեկացնում է Ռոյթերզ (Reuters) գործակալությունը։
Ականատեսների խոսքերով մարտը սկսվել է այն բանից հետո, երբ մի խումբ սիրիացիներ փորձել են անցնել Հորդանան։
Հորդանանի իշխանությունները հաստատել են տեղի ունեցածը և նշել, որ բախման արդյունքում իրենց կողմից զոհեր չկան։
Սիրիական իշխանությունները չեն ցանկացել մեկնաբանել տեղի ունեցածը։
Նշենք որ դեռևս 2011թ. երբ ծայր առավ սիրիական հակամարտությունը, Թուրքիան և Լիբանանը սիրիացի փախստականների համար բացել էին իրենց սահմանները։
Սակայն Սիրիային սահմանակից Հորդանանը և Իրաքը այդ բանն արեցին միայն 2012թ. հուլիսին։ Մինչ այդ սիրիացիներն այդ երկրի տարածք էին անցնում անլեգալ ճանապարհով։

Fighting broke out between Jordanian and Syrian forces in a border region between the two countries overnight, but a Jordanian source said on Saturday no one on Jordan's side appeared to have been killed, Reuters reported.
A Syrian opposition activist who witnessed the fighting said armoured vehicles were involved in the clash in the Tel Shihab-Turra area, about 80 km (50 miles) north of the Jordanian capital Amman, that occurred after Syrian refugees tried to cross into Jordan.
"The Syrian side fired across the border and fighting ensued. Initial reports indicate that there has been no one killed from the Jordanian side," said the Jordanian source, speaking on condition of anonymity.
Jordanian troops have fired near the border in the past to stop Syrians from shooting at fleeing refugees.