Քաղաքագետ. Թուրքիան չի փորձի դիմել կտրուկ գործողությունների
Հոկտեմբերի 3-ին թուրք-սիրիական սահմանին  փոխռմբակոծությունից հետո Սիրիայի շուրջ զարգացումները հսկողությունից դուրս են եկել,-  հայտնեց քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը:
Նա  անհնար համարեց, թե Թուրքիան կփորձի դիմել կտրուկ գործողությունների, ինչը պայմանավորեց  թե' Ռուսաստանի կոշտ դիրքորոշմամբ, թե' ԱՄՆ-ում ընտրական գործընթացներով:
Ինչ վերաբերում է  սիրիահայության խնդրին, ապա Ս. Շաքարյանցը գտավ, թե հայությունը պետք է հայտարարի, որ կպաշտպանի իր գույքը, ունեցվածքը և համայնքի յուրաքանչյուր անդամին` ցանկացած կողմի ոտնձգություններից:
Արդեն չորս տասնյակի հասած հայերի սպանությունները, քաղաքագետի խոսքերով,  նպաստել են այնտեղի հայության միավորմանը. «Այժմ քրիստոնյա թաղամասերը վերահսկվում են մեր հայ երիտասարդների ջոկատների կողմից: Իհարկե, սա չի նշանակում, որ հայերի սպանությունները կդադարեն»:

Turkey will not undertake sharp actions
The situation in Syrian – Turkish border has come out of control after the mutual bombardment, the political scientist Sergey Shaqaryants reported.
He thought it impossible for Turkey to undertake sharp steps, which he conditioned by the tough disposition of Russia and elections being held in the US.
As for the Syrian Armenian issue, S. Shaqaryants believes that the Armenians should state that they will protect their property and each of the members of their community from two sides.
The killings of 4 dozens of Armenians have contributed to unification of the Armenians living there, “Now the Christian districts are being controlled by our Armenian soldiers. However, this doesn’t mean the killings of Armenians will stop.”