«Գազի գնի բարձրացման դեպքում պետք է անհնազանդություն ցուցաբերել»
Գազի սակագնի բարձրացման հարցում չպետք է բացառել քաղաքական բաղադրիչը: Իշխանությունները երկրում վարում են գների բարձրացման քաղաքականություն, Հայաստանը Եվրոպային նմանվում է միայն բարձր գների մակարդակով: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց «Կանխենք գազի թանկացումը» նախաձեռնության անդամ Անդրիաս Ղուկասյանը:
Կառավարությունը, գները բարձրացնելով, փորձում է ավելացնել բյուջեի եկամուտները. «156 դրամ են հայտարարել, և այս կերպ ուզում են թանկացման գործընթացը շարունակել, սակայն այսօր հասարակությունը հասունացել է և կարող է «ոչ» ասել Հայաստանում տարվող գների բարձրացման քաղաքականությանը, ու մենք պետք է պահանջենք, որ գազի սակագինը ոչ թե բարձրանա, այլ` նույնիսկ նվազի»:
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը, Ա. Ղուկասյանի կարծիքով, պատվեր է իրականացնում:
Ասուլիսին մասնակից «Կանխենք գազի թանկացումը» նախաձեռնության մեկ այլ անդամ, «Երևանգազի» նախկին աշխատակից Սիլվա Ադամյանն իր հերթին ասաց, որ «ՀայՌուսգազարդ» ընկերությունը փորձում է համոզել հասարակությանը, որ ուզում է ավելի լավ աշխատել, բայց դա, ըստ նրա, այդպես չէ. «Յոթ տարի տեսել եմ, որ ընկերությունը ոչինչ չի անում այդ ուղղությամբ, պատշաճ սպասարկում չի իրականացնում` առկա է գազի արտահոսք, անորակ գազի խողովակներ, ուստի ծախսերի մասին պատճառաբանությունը չի կարող ճիշտ լինել. «Ընկերությունում վերազինման կարիք, առհասարակ, չկա»։
Նույն նախաձեռնության անդամ Արամ Գրիգորյանն անդրադարձավ կառավարության սուբսիդավորմանը` նշելով, որ այդ դեպքում բարձրացված գազի գնից հնարավոր է նվազեցնել 9 դոլար. ««ՀայՌուսգազարդը» կարող է հետ վերցնել իր ներկայացրած հայտը, ինչի արդյունքում գազի գնի բարձրացում չի լինի»:
Գազի գինը, Ա. Գրիգորյանի կարծիքով, հնարավոր է նվազեցնել, եթե ՀԾԿՀ-ն գործի քաղաքական գործընթացներից դուրս, սակայն հանձնաժողովը, ըստ նրա, գտնվում է քաղաքական լծի տակ:
Նախաձեռնության անդամները հայտնեցին, որ ցանկացած պարագայում իրենք և հասարակությունը պետք է անհնազանդություն ցուցաբերեն:

Общественность Армении должна проявить гражданское неповиновение
В вопросе повышения тарифа на газ не следует исключать политический фактор. Такое мнение высказал сегодня в ходе встречи с журналистами член гражданской инициативы «Предотвратим подорожание газа» Андреас Гукасян.
По его словам, власти страны реализуют политику повышения цен и Армения сейчас похожа на Европу только по уровню цен. А.Гукасян отметил, что армянское правительство, идя на повышение цен, пытается увеличить доходы бюджета.
«Объявили, что тариф будет установлен в размере 156 драмов за 1 кубический метр, то есть процесс подорожания продолжается. Однако сегодня в Армении общество созрело и может сказать «нет» проводимой политике повышения цен. Мы должны требовать, чтобы тариф газа снижался, а не повышался», - сказал А.Гукасян.
По мнению А.Гукасяна, комиссия по регулированию общественных услуг Армении выполняет заказ.
Бывший сотрудник компании «Еревангаз», член гражданской инициативы «Предотвратим подорожание газа» Сильва Адамян в свою очередь заявила, что ЗАО «АрмРосгазпром» пытается убедить общество, что стремится работать лучше, однако это не так.
«Я семь лет наблюдала за тем, как эта компания ничего не делает для надлежащего обслуживания – утечка газа, некачественные трубопроводы и т.д. Посему разговоры о расходах не соответствуют действительности», - сказала она.
По мнению представителя гражданской инициативы «Предотвратим подорожание газа» Арама Григоряна, цену на газ можно снизить, если Комиссия по регулирования общественных услуг будет действовать вне политических процессов, однако она находится под политическим давлением.
Члены инициативы «Предотвратим подорожание газа» заявили, что при любых обстоятельствах общественность страны должна проявить гражданское неповиновение.