Պորոշենկո. Ռուսաստանը և անջատողականները չեն ցանկանում երկխոսել
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենի հետ զրույցում հայտարարել է, որ Կիևի կողմից Ուկրաինայի արևելքում իրավիճակի կարգավորման ուղղությամբ ներկայացված բազմաթիվ առաջարկները մերժվել են Ռուսաստանի և անջատողականների կողմից:
Mk.ru-ի փոխանցմամբ՝ Պորոշենկոն նշել է, որ անջատողականները չեն համաձայնում սկզբից վայր դնել զենքերը, ապա նոր նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ:
Մինչ այդ, Ուկրաինայի նախագահը առաջարկել էր երկխոսություն սկսել այն ուժերի հետ, ովքեր վայր կդնեն զենքերը և խոստացել էր իշխանության ապակենտրոնացում:
Նշվում է, որ Ֆրանսիայի և Գերմանիայի առաջնորդները կոչ են արել Պորոշենկոյին խաղաղության հասնել ռուսամետ անջատողականների հետ:

Белый дом: Порошенко заявил об отказе России от переговоров о перемирии
В Белом доме США заявили, что Россия и украинские ополченцы отказываются от переговоров с Киевом. Как сообщает Reuters со ссылкой на источник в Белом доме, к такому выводу пришел президент Украины Петр Порошенко в ходе телефонного разговора с вице-президентом США Джо Байденом.
Президент Украины заявил, что украинским правительством было предложено много вариантов проведения переговоров по поводу перемирия, однако ни одно предложение не нашло поддержки.
Кроме того, обе стороны выразили надежду на скорейшее начало мониторинга ситуации на Юго-Востоке Украины контактной группой ОБСЕ.
Ранее Байден заявил, что США готовы рассмотреть возможность финансирования проектов по восстановлению инфраструктуры на Донбассе по примеру инициативы Германии для жителей Славянска и Краматорска. Также он сообщил, что Соединенные Штаты готовы приложить усилия для расширения поддержки международными финансовыми институтами Украины.