Պայթեցրել են Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցին
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու պայթեցման կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Խստորեն դատապարտում ենք Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված, Մեծ Եղեռնի բազմաթիվ նահատակների մասունքներն ամփոփող Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու պայթեցումը ահաբեկիչների կողմից:
Սրբավայրի հանդեպ այս զարհուրելի բարբարոսությունը կրկին ցույց է տալիս այսպես կոչված «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման վայրագ էությունը:
Միջազգային հանրությունը պետք է անհապաղ կանգնեցնի, ամրատախիլ անի քաղաքակիրթ մարդկությանը սպառնացող այդ ժանտախտը, կտրի դրա սնուցման, ֆինանասնավորման, աջակցության, հովանավորման ուղիները»,- ասված է ԱԳ նախարարի հայտարարության մեջ:

Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan issued a statement in connection with the explosion of the Holy Martyrs Armenian Church in Der Dzor, Armenian Foreign Ministry said. The statement runs as follows:
“We strictly condemn the explosion by terrorists of Der Dzor’s Holy Martyrs Armenian Church that is dedicated to the memory of the Armenian Genocide victims and contains remains of many martyrs of the Genocide.
This horrible barbarity committed against the sacred place shows once again the savage nature of the so-called Islamic State terror group.
The international community must immediately stop and eradicate this plague posing a threat to civilized humanity and shut down the channels of its financing, assistance and sponsorship”.