ՀՀ անկախության 23-րդ տարեդարձին նվիրված ընդունելություն Եվրոպայի խորհրդում
Սեպտեմբերի 22-ին Ստրասբուրգում` Եվրոպայի խորհրդի կենտրոնակայանում, ԵԽ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունը կազմակերպել էր ընդունելություն` Հայաստանի Անկախության 23-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Այս մասին տեղեկացնում են ԱԳՆ-ից:
Ընդունելությանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արմեն Պապիկյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ դեսպան Պապիկյանն իր խոսքում ընդգծեց, որ արդեն 23 տարի է, ինչ Հայաստանի Հանրապետությունն ընթանում է ժողովրդավարության կառուցման անդառնալի ուղիով և այդ ճանապարհին կարևոր է նաև Եվրոպայի խորհրդի օժանդակությունը:
Խոսելով ՀՀ անկախության տարիների ձեռքբերումներից՝ ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը նշեց, որ Հայաստանը դինամիկ զարգացող ժողովրդավարությամբ պետություն է՝ հիմնված ԵԽ արժեքների և սկզբունքների վրա: Մարդու իրավունքները, օրենքի իշխանությունը, ժողովրդավարությունը Հայաստանում զուտ կարգախոսներ չեն այլ` պետության զարգացման մարտավարության անքակտելի բաղադրիչներ:
Ընդունելությանը ներկա էին Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, դիվանագետներ, Ստրասբուրգի տեղական ինքնակառավարման մարմինների, հասարակական կազմակերպությունների և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:

В штаб-квартире СЕ состоялся прием по случаю Дня независимости Армении
Постоянное представительство Армении в Совете Европы накануне организовало прием в штаб-квартире Совета Европы в Страсбурге в связи с 23-летием независимости Армении. На приеме с приветственным словом выступил постоянный представитель Армении в СЕ, посол Армен Папикян. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Приветствуя гостей, посол Папикян подчеркнул, что уже 23 года, как Армения идет по необратимому пути построения демократии и на этом пути важно также содействие Совета Европы.
Обратившись к достижениям за годы обретения независимости, Армен Папикян отметил, что Армения – государство с динамично развивающейся демократией, опирающееся на ценностях и принципах Совета Европы. Права человека, верховенство закона, демократия не просто лозунги в Армении, но и неотъемлемые компоненты тактики развития государства.
На приеме присутствовали высокопоставленные чиновники Совета Европы, дипломаты, представители органов местного самоуправления, общественных организаций и армянской общины Страсбурга.