Դատարանում քննվել է Քարվաճառ ներթափանցած դիվերսանտների տեսագրությունը
Այս տարվա հուլիսին Քարվաճառ ներթափանցած դիվերսանտներ Դիլհամ Ասկերովի և Շահբազ Գուլիևի դատավարությունը շարունակվում է: Artsakhpress.am-ը ներկայացնում է դատավարության մանրամասները:
Նախօրեին դատախազ Կարեն Գաբրիելյանը մեղադրյալ Ասկերովին հարցրել է՝ ինչու՞ է նա նախաքննական ցուցմունքում նշել, որ ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանն անցնելիս զինվորականների չի հանդիպել, այն դեպքում, որ  տեսագրությունում նշում է՝ «Զինվորները մեզ ասում էին, որ իբրև թե Շահումյանի շրջանում սովից կմեռնենք, մինչդեռ այստեղ ուտելիք շատ կա»:
Ասկերովը ժխտել է, որ նման մեկնաբանություն կամ նկարահանում է արել:
Շահումյանի անչափահաս բնակիչ Սմբատ Ցականյանի սպանության մեջ մեղադրվող Ասկերովն ժխտել է նաև մեղադրող կողմի ներկայացրած այն փաստը, ըստ որի, մեկ այլ տեսագրության մեջ, նկատի ունենալով Ս. Ցականյանին, Ասկերովն ասում է, որ իրենք վերցրել և տանում են մոտ 20 տարեկան մի «խոճկոր», որին առայժմ չեն կարող բաց թողնել, իսկ նրան հսկում է Գուլիևը։
Ասկերովը համաձայնել է, որ պատանու դիակի և իր ինքնաձիգի փորձաքննությունը վկայում են իր մեղավորության մասին, սակայն ժխտեց այդ սպանությանն իր մասնակցության հանգամանքը։
Հատկանշական է, որ նա հակասական ցուցմունքներ է տվել՝ մի դեպքում ասել է թե իր ինքնաձիգը, որով կրակել և սպանել են Ս. Ցականյանին, վերցրել է Հասանովը, իսկ մյուս դեպում նշել է, թե իր զենքը խմբի անդամներից ոչ մեկի հետ չի փոխել։

Подсудимый Аскеров путается в показаниях
На суде по делу азербайджанских диверсантов прокурор Карен Габриелян спросил подсудимого Дильхама Аскерова, почему тот в своих показаниях заявлял, что при переходе границы не встречал военных, в то время, как в видеозаписи говорит: «Военные нам сказали, что в Шаумяновском районе мы умрем от голода, однако еды здесь много». Д.Аскеров заявил, что не делал подобного комментария или видеозаписи. Об этом сообщает «Арцахпресс».
Он также отрицает инкриминируемое ему убийство несовершеннолетнего жителя Карвачара Смбата Цаканяна. На одной из записей Д.Аскеров заявляет, что они «ведут поросенка 20 лет, которого пока не могут отпустить, и его сторожит Гулиев».
Подсудимый согласился с тем, что экспертиза пули, которой был убит несовершеннолетний, и автомата Аскерова, свидетельствуют о его виновности, однако отрицает свою вину.
В одном случае Аскеров утверждает, что автомат, из которого был убит Смбат Цаканян, он взял у Гасанова, в другом заявляет, что ни с кем не менялся оружием.