Հարց Կ. Ճշմարիտյանին. Հայաստանին պարտադրե՞լ են նոր նախարարություն ստեղծել
Նոր նախարարությունը ստեղծվում է ԵՏՄ անդամակցության շրջանակներում` մեծ քանակությամբ աշխատանք իրականացնելու նպատակով: ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում նման կարծիք հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը:
«Գոյություն ունեն տարիֆային քաղաքականություն, մաքսատուրքերի և այլ քաղաքականություն, որը բաղկացած է 22 աշխատանքային խմբերից, որոնցից միայն 6-ը էկոնոմիկայի նախարարության իրավասությունների շրջանակներում են: Վեց աշխատանքային խումբ մնալու է, և այդ ուղղությամբ բոլոր աշխատանքները տարվելու են մեր նախարարության կողմից: Բազմաթիվ նախարարություններ են ընդգրկվել այդ գործընթացում, որովհետև Եվրասիական տնտեսական միության համաձայնագիրը բազմաոլորտ է»,- ասաց նախարարը` հավելելով, որ ճիշտ չէր լինի, եթե այդ աշխատանքները դրվեին միայն մեկ փոխնախարարի կամ նախարարի վրա, ինչպես պատգամավորներն են առաջարկում:
Կ. Ճշմարիտյանի խոսքով` կան ներկայացուցչական խնդիրներ, որոնք, սակայն, համապատասխան լուծում են պահանջում:
«Բոլոր երկրները ներկայացված են համապատասխան ձևով, Հայաստանն էլ պետք է ներկայացված լինի»,- ասաց նա:
Հարցին, թե Հայաստանին պարտադրե՞լ են նոր նախարարություն ստեղծել, Կ. Ճշմարիտյանը պատասխանեց. «Դե պարտադրված չէ, Հայաստանն իր ընտրությունն արել է: Դա ահռելի աշխատանք է, բազմաոլորտ: Սա գործընթաց է, որը կառավարությունը նախաձեռնել է, որը բնորոշ է բոլոր կառավարություններին»,- ասաց նախարարը:
Aysor.am-ի հարցին, թե ում է տեսնում նոր նախարարի պաշտոնում արդեն փորձառու նախարարը, նա դժվարացավ պատասխանել:
«Չգիտեմ, ինձ հարցեր եք տալիս, որոնց չեմ կարող պատասխանել: Կրկնում եմ, երբ կանոնադրությունը պատրաստ կլինի, ամեն ինչ պարզ կլինի»,-  ի պատասխան արձագանքեց նախարարը:
Հիշեցնենք, որ այսօր լուրեր էին շրջանառվում, թե փոխվարչապետի նոր պաշտոնը, հավանաբար, կստանձնի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի օգնական Վաչե Գաբրիելյանը:
«Տնտեսական ինտեգրացիայի համար է նոր նախարարությունը, որտեղ ինտեգրվենք, այնտեղ կաշխատի: Ամեն ինչ պարզ կլինի, երբ նախարարության կանոնադրությունը հաստատվի, իսկ երբ հաստատվի, ենթադրություններ անելու առիթ չի լինի»,- եզրափակեց խոսքը նախարարը:

Karen Chshmarityan: New ministry is set up for economic integration
The creation of a new ministry – Ministry of International Economic Integration and Reforms of the Republic of Armenia – is a justified step, first of all, because of the volume of work to be done, Armenian Minister of Economy Karen Chshmarityan told reporters in the parliament today.
“22 working groups are dealing with issues of a tariff policy, customs duties, etc., and only 6 of them are within Economy Ministry’s scope of powers. Various ministries are involved in the integration process as the agreement on Armenia’s entry into the Eurasian Economic Union (EEU) covers various spheres,” the minister noted.
According to him, some issues of representation shall also be solved. “All countries are duly represented in the EEU, and Armenia should also be represented,” he said.
When asked if Armenia was faced with the necessity of creating a new ministry, Chshmarityan replied: “No, Armenia made its choice. Huge work has to be done in numerous fields. It is a process initiated by the government”.
In response to the question of Aysor.am about the possible candidate for new minister, Chshmarityan found it difficult to answer. “I don’t know. You ask questions that I cannot answer. When the regulations are ready, everything will be clear,” the minister said.
It should be mentioned that rumors persisted today that the Armenian prime minister’s chief advisor Vache Gabrielyan will be appointed to that post.
“The new ministry is being set up for economic integration and will work in that direction,” Karen Chshmarityan said in conclusion.
The National Assembly of Armenia today approved – by 70 votes to 10, with 28 abstentions – the government’s draft document on amendments to the Law on Structure and Composition of the Government. The draft proposed merging Ministry of Territorial Administration and Ministry of Emergency Situations and also creating a Ministry of International Economic Integration and Reforms.