ՊՆ-ն Ադրբեջանի ղեկավարներին հիշեցրել է միջազգային մարդասիրական իրավունքը
ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանն Ադրբեջանի բանակի ղեկավարներին հիշեցրել է, թե վիրավորների ու մահացածների հետ վարվելու ինչպիսի կանոններ է սահմանում միջազգային մարդասիրական իրավունքը.
«Ադրբեջանի ՊՆ-ի վերջին հայտարարության կապակցությամբ, բացի բուն ռազմական գործողություններից, նշենք, որ վիրավորների ու մահացածների հետ վարվելու կանոնները միջազգային մարդասիրական իրավունքն է սահմանում:
Մասնավորապես հիշեցնում ենք Ադրբեջանի բանակի ղեկավարությանը, որ 1949թ-ին ընդունված Ժնևի կոնվենցիայի 15-րդ հոդվածը հստակ սահմանում է. «Ամեն անգամ, և հատկապես մարտերից հետո ընդհարման մեջ գտնվող կողմերն անմիջապես բոլոր միջոցները պետք է ձեռնարկեն, որպեսզի որոնեն և հավաքեն վիրավորներին ու հիվանդներին, նրանց պաշտպանեն կողոպուտից և անվայելուչ վերաբերմունքից, ինչպես նաև որոնեն մահացածներին ու նրանց պատսպարեն կողոպտելուց»: Սա զուտ մարդասիրական առումով»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արծրուն Հովհաննիսյանը:

The spokesman for Armenian Defense Ministry Artsrun Hovhannisyan reminded the commanders of the Azerbaijani armed forces about the provisions of international humanitarian law concerning the treatment of the wounded and the dead.
“We remind the command of the Azerbaijani army that under Article 15 of the Geneva Convention of 1949, parties to the conflict shall, without delay, take all possible measures to search for and collect the wounded and sick, protect them against pillage and ill-treatment, to ensure their adequate care, and to search for the dead and prevent their being despoiled,” A. Hovhannisyan wrote on Facebook.