Բակո Սահակյանը Ֆրեզնոյում ներկայացրել է ԼՂՀ արտաքին և ներքին քաղաքականությանը վերաբերող հարցեր
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը այցելել է Կալիֆորնիայի նահանգի Ֆրեզնո քաղաք: Արցախի նախագահը ծաղկեպսակներ է դրել քաղաքում կառուցվող 1915 թվականի Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրին, աշխարհահռչակ գրող Վիլյամ Սարոյանի հուշարձանին և հայ ազգային-ազատագրական շարժման նշանավոր գործիչ Սողոմոն Թեհլերյանի շիրիմին: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի
Նույն օրը նա այցելել է Հայաստանի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոսություն և հանդիպել պատվավոր հյուպատոս Պերճ Աբգարյանի ու տեղի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպմանը քննարկվել են Արցախում տարբեր ծրագրերի իրականացման հետ կապված հարցեր: Նախագահն անդրադարձել է նաև ԼՂՀ արտաքին և ներքին քաղաքականությանը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և տարածաշրջանային գործընթացներին, ինչպես նաև պատասխանել ներկաների կողմից բարձրացված հարցերին:
Բակո Սահակյանը բարձր է գնահատել Ֆրեզնոյի հայ համայնքի ներդրումն Արցախին սատարելու գործում և հավելել, որ Ֆրեզնոն, լինելով կարևորագույն հայ գաղթօջախներից մեկը, շոշափելի դերակատարություն ունի Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման, Սփյուռքում հայ ազգային ինքնության պահպանման, հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման մեջ:
Նախագահին ուղեկցում էին փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը, ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Սարգսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Президент Нагорного Карабаха посетил город Фрезно штата Калифорния
Президент Республики Арцах Бако Саакян посетил город Фрезно штата Калифорния. Глава государства возложил венки в возводимом комплексе, увековечивающем память жертв Геноцида армян 1915 года, к памятнику всемирно известного писателя Уильяма Сарояна и к могиле выдающегося деятеля армянского национально-освободительного движения Согомона Тейлеряна.
Как сообщили в пресс-службе президента, в тот же день президент посетил почетное консульство Республики Армения и встретился с почетным консулом Перчем Абгаряном и представителями местной армянской общины.
На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся осуществления в Арцахе различных программ. Президент затронул также вопросы внешней и внутренней политики НКР, урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и региональных процессов, а также ответил на вопросы присутствующих.
Бако Саакян высоко оценил вклад армянской общины Фрезно в дело содействия Арцаху и добавил, что Фрезно, будучи одной из важнейших армянских общин, играет существенную роль в укреплении связей между Родиной и Диаспорой, сохранении армянской национальной идентичности в Диаспоре, развитии армяно-американских отношений.
Президента сопровождали вице-премьер Артур Агабекян, Чрезвычайный и полномочный посол РА в США Тигран Саркисян, другие должностные лица.