Հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1800 կրակոց
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն` դեկտեմբերի 7-ից 13-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 1600 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է  ավելի քան 18000 կրակոց:
Մասնավորապես՝ հրադադարի պահպանման ռեժիմի աննախադեպ խախտումներ են արձանագրվել շփման գծի արևելյան հատվածում: Նշված ուղղությամբ հակառակորդը 60 և 82 մմ ականանետերից արձակել է ավելի քան  3 տասնյակ կրակոց:
Շաբաթվա ընթացքում հակառակորդը կիրառել է նաև նռնականետեր, խոշոր և փորք տրամաչափի դիպուկահար և գնդացրային զինատեսակներ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերն, ըստ անհրաժեշտության, համարժեք պատասխան են տվել հակառակորդին` օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունը պահելով մշտական վերահսկողության տակ:

On December 7-13 Azerbaijan violated the ceasefire about 1,600 times on the Line of Contact between the armed forces of Nagorno Karabakh and Azerbaijan. Over 18,000 shots were fired at Armenian frontline positions from guns of various calibers, according to NKR Defense Army.
In particular, unprecedented violations of the ceasefire were recorded in the eastern direction of the Line of Contact. Over 30 shells were fired from 60- and 80-mm mortars.
Grenade launchers, sniper rifles and machine-guns were also used in the past week.
The frontline units of Defense Army took response actions in case of necessity and kept the situation under control.